V Česku může být brzy nastolen zákaz telefonů, za jejich použití bude hrozit tučná pokuta

Zákaz telefonů ve školách je dnes už v některých zemích Evropy běžnou praxí. Nizozemsko hlásí pozitivní zkušenost u učitelů i žáků. České školy to může čekat taky.

zákaz telefonů i Zdroj fotografie: Chainwit. / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V Nizozemsku zavedli zákaz telefonů ve školách. Nejdříve se zákazy týkaly výhradně základních škol, nyní byl rozšířen i na školy střední. Zákaz začal plošně platit počátkem tohoto roku a odezvy na jeho zavedení jsou pozitivní – jak ze stran učitelů, tak ze strany žáků. Žáci se prý lépe soustředí a o přestávkách se spolu více baví. Do budoucna by se mohl podobný zákaz rozšířit i do českých škol.

Zákaz telefonů ve školách

Po prvotních obavách, jak bude zákaz telefonů mezi studenty přijat, přichází úleva a radost. Až na pár výjimek se žáci zákazu přizpůsobili překvapivě dobře. Během prvního týdne zákazu museli na Nizozemských školách zabavit kolem 50 telefonů žákům, kteří nařízení nerespektovali. Stále se však z celkového počtu 1 600 studentů jedná o zanedbatelný počet. Většina žáků tak neměla problém nové nařízení přijmout, a dokonce si ho sami chválí. O přestávkách mají více času na přípravu učiva a také se mezi sebou více baví a vznikají nová přátelství.

sms od t-mobile
iZdroj fotografie: CayleeChristinePhotography / Creative Commons / CC BY-SA

Zabavení nebo domácí práce

Některé nizozemské školy dokonce zákaz telefonů zavedli už od začátku školního roku, přestože vládou nařízený začátek byl stanovený na začátek roku. Začínalo se omezením u žáků prvního ročníku a postupně se rozšířil na všechny studenty. Žáci přitom mají na výběr, zda svůj mobilní telefon rovnou nechají doma nebo ho po příchodu do školy uzamknou do speciální skříňky, kde si ho po konci vyučování opět vyzvednou, jak uvádí server NL Times.

Pokud někdo zákaz poruší, bude mu telefon nekompromisně zabaven a vrácen až na konci vyučovacího dne. V některých školách zavedli i další tresty, například v podobě nařízených domácích prací. Většina škol však uvádí, že k těmto praktikám musela přistoupit pouze ve výjimečných případech nepřesahujících počet 10 žáků.

Jak změřit úhel pomocí dlaně, či určit čas do západu slunce, nebo zjistit, zda je baterie nabitá? Snadné školácké finty fungují dodnes

Kreativní využití přestávek

Učitelé si hned po prvních týdnech pochvalovali viditelné zlepšení v soustředění u většiny svých žáků. Dalším pozitivem je dle učitelů i žáků kreativnější využití přestávek. Někteří žáci si do školy začali nosit karty a učitelé dokonce zaznamenali návrat discmanů, na kterých si studenti přehrávají svou oblíbenou muziku. Není tedy vyloučené, že se podobný zákaz telefonů rozšíří i do ostatních zemí. V některých českých školách už k podobným praktikám dobrovolně přistoupili někteří ředitelé.

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články