Pozor: Kdo patří do této skupiny lidí, tomu bude používání mobilního telefonu zakázáno. Možná se to týká i vás

Chystá se plošný zákaz používání mobilního telefonu ve školách. Odborníci a rodiče podobný krok vítají a slibují si od toho lepší prospěch žáků.

používání mobilního telefonu i Zdroj fotografie: Matthew Prior / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Používání mobilního telefonu je v dnešní době naprosto běžnou součástí našich každodenních životů. Nejedná se však pouze o volání a psaní zpráv. S rozšířením internetu máme ve své kapse neustálé spojení se světem. Kdykoliv můžeme sledovat nejnovější příspěvky přátel na sociálních sítích, okamžitě reagovat na novinky ze světa a vyhledávat všechny potřebné informace. Díky tomu trávíme na svých mobilních zařízeních čím dál více času, a to se týká také dětí a mladistvých.

Používání mobilního telefonu ve školách

Už se objevují spekulace, že by brzy mohlo dojít k plošnému zákazu používání mobilního telefonu ve školách. Odborníci argumentují tím, že neustálý přístup k rozptýlením, které mobilní telefony pro děti představují, narušují jejich schopnost soustředění a negativně ovlivňují jejich školní výsledky. K podobnému kroku už přistoupila jedna základní škola v Brně, kde musí žáci uzamknout své telefony ve speciálních skříňkách a znovu si je mohou vyzvednout až na konci vyučovacího dne.

iZdroj fotografie: The Tech Cheat / Creative Commons / CC BY-SA
Žákům hrozí, že u sebe nebudou moci mít mobil během výuky

Británie přichází s plošnou reformou

Britská ministrině školství přišla nedávno s návrhem školní reformy, která obsahuje také plošný zákaz používání mobilního telefonu ve školách. Výjimkou by měly být situace, kdy je mobilní telefon potřebný pro výuku. Zákaz by se netýkal ani dětí se zdravotním omezením, které potřebují mít telefon u sebe z bezpečnostních důvodů. Podobnou reformou si už v minulosti prošla například Francie, kde nemohou děti ve školách používat mobilní telefon už od roku 2015.

Konec mobilních telefonů v Česku? Mladší generace to nerozdýchá, starší se nedovolá vnoučatům

Rodiče zákaz uvítají

Spousta rodičů i učitelů návrh zákazu používání mobilního telefonu ve školách podpořilo. Dospělí si uvědomují, jaké riziko s sebou používání moderních technologií přináší a školy by mohly o přestávkách nabízet jiné způsoby odpočinku, jako například hraní stolního tenisu či fotbalu, podobně jako to zavedli ve zmíněné základní škole v Brně. Většina dětí a mladistvých tráví na svých mobilech až čtyři hodiny denně a mnoho z nich na úkor jiných koníčků a pohybových aktivit. Mobilní telefon je zkrátka dobrý sluha, ale špatný pán.

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články