Vymyslel auto na vodu, pak zemřel. Údajně zanechal zprávu, že ho otrávili, protože chtěl změnit automobilový svět

Záhada smrti tohoto muže nebyla dodnes vyřešena, pro mnoho lidí jde stále o živé téma. Tento technik měl dle svých slov zemřít, protože vadil světovému automobilismu.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Stanley Meyer měl být vynálezcem „auta poháněného vodou“. Jeho příběh přitahuje stále pozornost kvůli smrti za dodnes nevyjasněných okolností. A to poté, co byl jeho koncept „vodního palivového článku“ hned několikrát odmítnut. I dnes proto obklopuje jeho úmrtí a kritiku patentu několik konspiračních teorií. Svou roli hrál i detektiv, který případ vyšetřoval. A kterému ani po letech nedala tato událost spát, přestože už policii opustil.

Případ, který byl uzavřen až moc rychle

Místem činu se stal Grove v Ohiu, Franklin County. Dne 21. března roku 1998 se – zatím – nekoná nic zvláštní. Je první jarní den a čtyři muži obědvají v místní restauraci, obsluha přináší brusinkový džus. Jeden z nich ale reaguje velmi podivně. Rychle vstává, chytá se za krk a přestává dýchat. Vyrazí ven, kde zkolabuje na parkovišti. Jeho poslední slova jsou „otrávili mě“. Takhle zemřel Stanley Meyer, údajný autor revolučního pohonu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vedoucí detektiv Steve Robinette následně vyslechl všechny přítomné a vyslechl si i poslední Stanleyho slova. U stolu totiž seděl i jeho bratr Stephen, který epitaf zachytil. Detektiv ovšem nemá v úmyslu vyšetřovat moc dlouho. Nařízená toxikologie nic neodhalí, koroner vidí jako příčinu mozkové aneurysma. To se shoduje s dřívějšími příhodami mrtvého s vysokým krevním tlakem. Neobjeví se tedy nic zvláštního a případ je uzavřen za 3 měsíce.

Opravdu je vše vyřešeno?

Na složce stojí „smrt z přirozených příčin“ a případ je tak formálně vyřešen. Detektiv Robinette jde během roku 2015 do civilu a pouští se do politické dráhy. Stává se zastupitelem na radnici a posléze i kandidátem na úřad starosty. Jenže ani za ty dlouhé roky na Stanleyho smrt nezapomněl. Meyer měl vynalézt auto na vodu. Podle některých pramenů zanechal zprávu „otrávili mě, protože to, co dělám, by zcela změnilo automobilový svět“.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Koronerova zpráva uváděla, že nebyl nalezen jed známý americké vědě. Možná je ale třeba jít trochu dál. Meyer strávil celý život patentováním nejrůznějších postupů od bankovnictví po monitoring zdraví. Navzdory tomu, že byl silně věřící, chtěl vždycky tvořit něco nového. Za svou kariéru držel desítky patentů. Ty sahaly od bankovnictví přes oceánografii a monitoring srdce až k automobilům. V roce 1975 ovšem přišlo na Středním východě embargo.

Řešení problému, které však nešlo skutečně ověřit

To vedlo ke krizi v USA a autům se nedařilo. Dle Meyera byl klíč v autech na vodu, nikoli ropu. Jeho článek měl vodu rozložit na prvky a pak spálit vodík, což by uvolnilo energii. A jako bonus naprosto bez emisí. Jeho bugina s nápisem „Auto na vodu“ měla na 4 litry vody ujet 180 kilometrů. Jezdila tedy prakticky zdarma a znělo to až moc kouzelně. 

Existuje záznam jízdy, funkci motoru ovšem nešlo ověřit. Meyer ho odmítl vydat a soud ho v roce 1996 shledal „hrubým a závažným podvodem“. Několik vědců se k ní snažilo ještě dostat, Stanley byl ovšem naprosto paranoidní. Stephen Meyer tvrdil, že týden po bratrově smrti byla bugina ukradena neznámými lidmi. Po opětovném nalezení ji zazdil, aby ji nikdo nezničil – nebo neprozkoumal. Zda je tam ukryta revoluce, tak už nezjistíme.

Byl to podle vás podvodník, nebo umlčený génius?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články