Do války se zapojují nově vyrobené ruské MRAP. Vyvinulo se z nich obrněné vozidlo s velmi silnou výzbrojí

Moderní vojenské síly potřebují velmi pohyblivá vozidla, ale zároveň taková, která dokáží chránit posádku. Silná výzbroj jim může přinést další výhodu.

i Zdroj fotografie: Vitaliy Ragulin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rusko se v posledních letech snažilo zavést do svých ozbrojených sil moderní výzbroj. To se mu ale povedlo jenom částečně. Jednou ze zbraní, kterou vojáci nutně potřebovali, byla vozidla typu MRAP. Obrněné terénní vozy, které zároveň dokáží odolat výbuchu min. Proto vzniklo vozidlo BPM-97. Jeho nejnovější a silně vyzbrojená varianta určená armádě pak nese označení KamAZ-43269 Vystrel-M. Objevil se i na Ukrajině.

Nový vůz chtěli pohraničníci

Požadavek na vozidlo MRAP ale původně nevzešel od ruské armády. Takovýto automobil hledala ruská pohraniční stráž, jež se musí vypořádat s tisíci kilometrů dlouhými hranicemi, které mají různé podnebí a různou geografii. Staré sovětské vozy již nevyhovovaly. Potřebovala proto kvalitní vůz, jenž by dokázal chránit posádku a umožnil převážet i větší počet ozbrojených členů. Zároveň bylo třeba, aby měl dlouhý dojezd.

S nápadem přišel známý výrobce ruských nákladních automobilů KamAZ. Ten se rozhodl využít svého osvědčeného podvozku nákladních aut 4×4. U MRAP je to ve světě rozšířené řešení, které pomáhá snižovat náklady a zjednodušovat logistiku, protože část náhradních dílů je shodná s klasickými nákladními auty. Vozidlo představil v roce 1997 a dostalo označení BPM-97. V té době se Rusko potýkalo s nedostatkem peněz, a proto ho začal nakupovat i civilní sektor, například pro přepravu cenných zásilek.

Vozy koupily i další země

BPM-97 má hliníkový pancíř, který dokáže odolat střelám z ručních zbraní do ráže 12,7 milimetru, tedy alespoň v horní části korby. Je 5,3 metru dlouhý a 1,9 metru široký a má hmotnost 10,1 tuny. Dovnitř se vejde 12 ozbrojených mužů s výbavou. Vozidla byla dodána i do Ázerbájdžánu a Kazachstánu. Jejich maximální rychlost je 90 kilometrů v hodině a dosah až 1 100 kilometrů.

Vozidla byla různě vyzbrojena střešními kulomety. Nejnovější Vystrel-M, který se začal vyrábět před několika měsíci, má ale na střeše věž, která je osazena kanónem 2A42 ráže 30 milimetrů, koaxiálním kulometem a granátometem. A má mít vyspělý systém řízení palby. To je výzbroj hodná silného obrněného transportéru, což činí z tohoto vozidla nebezpečného protivníka. Na druhou stranu pancíř vozidla není příliš silný. Kvůli své výzbroji se přitom může na bojišti stát prioritním cílem palby nepřítele.

Jak hodnotíte nápad dát na MRAP velmi silnou výzbroj?

Zdroj: Turonzamin
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články