Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy

Ukrajinští vojáci mají řadu metod, jak vyrobit improvizované zbraně. Obyčejný dron se za pomoci izolepy může proměnit na sebevražedný protitankový.

i Zdroj fotografie: Uživatel Bunkerfunker / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Během válek se vojáci často uchylují k různým improvizacím. Ukrajinský konflikt není výjimkou, naopak jsou především na ukrajinské straně improvizace velmi časté. Vojáci se tak snaží kompenzovat hlavně nedostatek sofistikovaných zbraní. Přicházejí tak často s neuvěřitelnými a přitom jednoduchými a účinnými způsoby. Nové video na sociálních sítích například ukazuje, jak z obyčejného dronu udělat řízenou protitankovou zbraň během několika minut.

Na dron stačí přilepit projektil z RPG-7

Video zabírá instruktora (pravděpodobně cizince, protože mluví anglicky), jak učí ukrajinské bojovníky přeměnit nevelký dvoumotorový dron s křídly na sebevražedný. Stačí mu k tomu jenom izolepa a projektil ze známého sovětského granátometu RPG-7. Za pomoci pásky ho připevní na špici dronu tak, aby přečníval a při zásahu se aktivoval detonátor. Poté jenom stačí odstranit pojistku, aby se hlavice odjistila.

Na RPG-7 se nejčastěji používají kumulativní protipancéřové hlavice. Existují i tandemové nebo termobarické, ale na videu je použitý zcela běžný druh. Taková hlavice má hmotnost přibližně 2,6 kilogramu a dokáže probít pancíř o síle 500 milimetrů RHAe. To určitě stačí na zničení obrněného vozu nebo bojového vozidla pěchoty, v případě tanku záleží na místě zásahu. Jistě je také možné probít slabý pancíř na střeše, případně vzadu nebo na boku. Zbraň ale nejspíš nebude dost silná, pokud narazí do místa chráněného reaktivním pancéřováním.

Hlavice z RPG se používají často

Záběry ukazují, že takovýto dron mohou vojáci naprosto bez problému vypustit z ruky. I když se ve vzduchu trochu zakolébá, nakonec stroj spěšně letí. Co na videu není ukázáno, je úprava těžiště dronu, protože těžká hlavice na malém stroji ho musela změnit. Aby mohl správně letět, vojáci pravděpodobně museli nějakým způsobem zatížit zadní část dronu. Na Ukrajině používají kvadrokoptéry s hlavicí z RPG-7 v podvěsu, i v těchto případech však nebude vyvážení takový problém jako u dronu s křídly.

Takto upravený dron může zasahovat cíle ve vzdálenosti až několika kilometrů. Záleží však na dosahu jeho ovládání a baterii, protože zatížení hlavicí musí logicky možnou dobu letu zkrátit. Na videu je vidět, že operátor se strojem letí ve vzdálenosti téměř 4 kilometrů. Nakonec se do ruského obrněnce těsně netrefí. To může být slabina podobných improvizací, úspěšný zásah bude vyžadovat cvik a trochu štěstí, protože drony k tomu stavěné nejsou. Ale v případě úspěchu jde o účinnou a hlavě velmi levnou zbraň.

Jak pravděpodobný bude úspěšný zásah podobně upraveným dronem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články