Používáte WhatsApp? Šíří se nový podvod, během pár sekund můžete přijít o účet i všechna data

WhatsAppem se šíří nový podvod, který může nachytat i vás. Nikdy na takové čísla nevolejte. Příjdete o svůj účet a stanete se obětí vydírání. Podvodníci mohou využít i čísla vašich přátel.

oblíbená aplikace i Zdroj fotografie: Helar Lukats / Creative Commons / CC BY-SA
                   

WhatsApp je jedna z nejrožšířenějších chatovacích aplikací. Na rozdíl od Facebooku a jeho Messengeru je ale WhatsApp svázaný s telefoním číslem konkertního uživatele. To v nás může vyvolat falešný dojem, že jsme v bezpečí a chránění před podvodníky. Opak je však pravdou. I zde na vás číhá rafinovaný podvod, který vás může o váš chatovací účet připravit.

WhatsAppem se šíří podvod

Nejrozšířenější podvod na WhatsAppu cílí na to, aby vám podvodníci ukradli přístup k vašemu účtu. Následně vás mohou vydírat a vyžadovat peníze za navrácení přístupu k vašemu účtu. Pravděpodoně se tak ale nikdy nestane, takže rozhodně na podobné vydírání nereagujte. Z ukradeného účtu se pak budou snažit oklamat i všechny vaše kontakty. Pokud se někdy dostanete do takové situace, varujte své známé, aby na žádné podezřelé zprávy z vašeho čísla nereagovali.

Jak podvod funguje?

Opět zde zafunguje starý známý princip toho, že vás podvodnící pod různými záminkami přimějí k akci, během které vám ukradnou vaše přihlašovací údaje. V tomto případě se jedná o výzvu, abyste zavolali na jedno z těchto čísel – **67* nebo *405*. Už na první pohled může být zřejmé, že se jedná o podvod. Tento formát čísel totiž představuje servisní kód, díky kterému můžou podvodníci resetovat vaše přihlašovací heslo a vy už se do svého účtu nikdy nedostanete.

iZdroj fotografie: Santeri Viinamäki / Creative Commons / CC BY-SA

Nesmíme však zapomenout ani na starý dobrý phishing, který se může šířit i WhatsAppem. Podvodníci k tomu využívají právě ukradené účty, aby jejich phishingové zprávy působily věrohodně. Vždycky se tedy mějte na pozoru i nad zprávami, které vám přijdou od známého kontaktu a nutí vás kliknout na přiložený odkaz. V takovém případě si u daného kontaktu třetí cestou ověřte, zda skutečně takovou zprávu poslal.

Jak se bránit?

První fází je informovanost. Na podobné podvody byste rozhodně měli upozornit své rodiče a prarodiče, kteří aplikaci používají a mohou se nechat lehce nachytat. To samé platí i u dětí a mladistvých. Nikdy přes WhatsApp nepřijímejte hovory z neznámého čísla. Takové číslo si vždycky nejdřív ověřte a případně později zavolejte zpátky, pokud vyhodnotíte, že se o žádný podvod nejedná. Podezřelé čísla a zprávy hned blokujte.

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články