Neválí se vám doma nenápadná desetikoruna? V oběhu je 1 000 chybných mincí, dnes za jednu z nich dostanete 230 000 Kč

Desetikoruna z roku 1993 možná vypadá obyčejně, ale má hodnotu 230 000 Kč. Rozdíl je v maličkém detailu a možná ji máte doma právě vy. Raději to okamžitě zkontrolujte.

desetikoruna i Zdroj fotografie: Coin designed by: Ladislav Kozák; Coin minted by: Czech National Bank / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Málokoho by napadlo, že i obyčejná desetikoruna může člověku vydělat téměř čtvrt milionu korun. Až na to, že taková desetikoruna není vůbec obyčejná. Bylo vyraženo pouhých tisíc kusů a dnes už se v oběhu téměř nenachází. Přesto můžete mít štěstí a najít jeden z těchto vzácných kousků v hrníčku na drobné u babičky. Jak takovou vzácnou desetikorunu vlastně poznáte?

Desetikoruna s malým „kč“

Hlavním poznávacím znakem je takzvané malé „kč“ na zadní straně mince. Jednalo se o prvotní vizuální návrh desetikoruny. Po vyražení zhruba tisíce kusů však autor návrhu uznal, že se mu tento vzhled nelíbí a písmeno „k“ výrazně zvětšil. Tím získala desetikoruna vzhled, jaký známe dodnes a „vadné“ prvotní kusy se staly vyhledávanou raritou každého sběratele. Ten poslední exemplář byl při aukci vydražen za neuvěřitelných 230 tisíc korun. Raději se běžte okamžitě podívat, zda nemáte tuto minci v peněžence.

velké peníze
iZdroj fotografie: / Creative Commons / CC BY-SA
Vzácná desetikoruna vám může vydělat až čtvrt milionu korun.

Ražba probíhala v Hamburku

Vzácnou desetikorunu však provází více okolností, které z ní činí jednu z nejvzácnějších moderních mincí. Desetikoruna byla vyražena v roce 1993, tudíž se jednalo o součást první sady mincí, které byly raženy pro samostatný český stát. První série se navíc razila v mincovně v Hamburku, jelikož česká mincovna v Jablonci v té době ještě neexistovala. Všechny tyto historické okolnosti spolu s chybnou ražbou a malým počtem kusů činí z této desetikoruny skutečný poklad.

vrácení přeplatku

Nemáte v peněžence vzácné mince a bankovky? Pokud mají chybnou ražbu, mají hodnotu desítek tisíc korun

Nízká šance nalezení dalšího kusu

Právě nízký náklad znamená, že je téměř nulová šance, že se další taková mince ještě někdy najde. Mnoho z nich už má své čestné místo ve sbírkách a ten zbytek může být jednoduše někde ztracen. Desetikoruna je navíc vyrobena z mědi, která velmi rychle oxiduje, a proto bývají tyto mince v oběhu nejčastěji nahrazovány. Zašlý vzhled by navíc negativně ovlivnil kupní cenu i u takhle vzácné mince. Pokud se však po ní rozhodnete i tak pátrat, zkuste se při té příležitosti poohlídnout také po pětníku z roku 1924. Za něj byste mohli od případného zájemce dostat ještě mnohem větší obnos, jak zmiňuje web Akčníceny.cz.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články