Nemáte náhodou doma nějaký dopis ze zahraničí? Pokud je na něm tento tisk, získate díky tomu desítky tisíc korun

Češi, kteří mají doma schované staré dopisy ze zahraničí, mají nárok na obří odměnu. Sběratelé je odkoupí za desítky tisíc korun. Tyhle poklady se vyplatí hledat.

staré dopisy i Zdroj fotografie: Public domain / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Sběratelství známek existuje od té doby, co byly známky uvedeny na trh. Mnoho lidí odjakživa fascinovaly miniaturní obrázky, kterými jednotlivé známky disponují. Zkušený filatelista přitom vzácný kousek rozezná na první pohled. Občas se však stane, že se ty opravdové skvosty skrývají někde na půdě u lidí, kteří o jejich hodnotě nemají žádné ponětí. Může se přitom jednat o staré dopisy ze zahraničí.

Staré dopisy z Číny

Velkou hodnotu dnes mají staré čínské známky. Čeští filatelisté je ve velkém skupovali především během minulého režimu. Dnes mají hodnotu desetitisíců. Pokud se vám tedy někde válí starý dopis z Číny, máte vyděláno. Čínští filatelisté vám doslova utrhnou ruce. Po starých známkách je v Číně opravdu velká poptávka. Důvodem je především značný nepoměr v počtu známek a výši populace v Číně. Pro čínské filatelisty je proto téměř každá starší známka vzácnost, za kterou jsou ochotni zaplatit spoustu peněz.

staré dopisy
iZdroj fotografie: BiHVolim / Creative Commons / CC BY-SA
Stará sbírka známek může představovat hotový poklad.

Některé známky žádnou hodnotu nemají

Čínské známky však představují spíše výjimku. Čeští filatelisté během minulého režimu ve velkém zkupovali také známky z Kuby, které však dnes téměř žádnou hodnotu nemají. Může za to především špatná ekonomická situace, která na Kubě stále panuje. Méně cenné jsou také československé známky z komunistické éry. Skutečnou hodnotu však mají známky z první republiky. Jejich cenu pak mohou navýšit drobné detaily, jako jsou různé vady tisku nebo odlišný počet okrajových zoubků. Možná byste měli projít staré dopisy po babičce, jestli mezi nimi nějaké vzácné kousky náhodou nenajdete.

vzácné mince

Podívejte se, zda nemáte doma staré poštovní známky: Jeden kousek se specifickým obrázkem se dá prodat za 80 000 000 Kč

Staré obrazy za miliony

Pokud doma žádné staré dopisy ani známky nemáte, zkuste si prohlédnout obrazy. Některé z nich mohou mít mnohem větší cenu, než tušíte. Jedna žena například měla několik starých obrazů schovaných za komínem. Když je vytáhla, zjistila, že se jedná o díla známých malířů. Byl mezi nimi i obraz Josefa Čapka. Aukční galerie celkovou hodnotu nálezu odhadla na neuvěřitelných 20 milionů korun, jak uvádí web TN.cz. Pokud se vám náhodou taky někde válí několik obrazů, nechejte je zkontrolovat odborníkem. Možná máte doma taky poklad, který čeká na své objevení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články