Německý tankový zabiják, kterého Rusové z duše nenávidí. Seznamte se s Panzerfaustem model 3

Během 2. světové války vyvinuli Němci první pancéřovou pěst neboli Panzerfaust. Nepřátelské tanky totiž nešly zničit protitankovými puškami.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jednalo se v první řadě o ty používané sovětskou Rudou armádou. Zbraň s jedním výstřelem, bez zpětného rázu, kterou mohl obsluhovat jeden voják, případně i rychle vycvičený civilista. Pancéřová pěst se rychle stala nejpoužívanější protitankovou zbraní války. Mezi rokem 1942 a květnem 1945 jich bylo vyrobeno na osm milionů. V základu jde o pušku, která vypálí malý, ale silný projektil na vzdálenost skoro 200 metrů.

Likvidace celého tanku

Pokud tato zbraň zasáhla cíl, byla jednoduše smrtící. Hlavice totiž nejen explodovala, ale mohla poslat proud žhavého kovu přímo do kabiny tanku. To dokázalo zabít posádku, a dokonce zapálit palivovou nádrž nebo munici. Stačí se přesunout do roku 2022 a Panzerfaust opět likviduje ruské tanky. Nejedná se nicméně o stejný zázrak, jaký s sebou za 2. světové války nosili vojáci Wehrmachtu, vývoj je nevyhnutelnou součástí.

Moderní Panzerfaust 3 byl vyvinut během pozdních dob studené války. Západnímu Německu měl zajistit efektivní převahu proti dobovému sovětskému pancéřování. Do služby vstoupil poprvé v roce 1987 a německá armáda ho oficiálně zařadila do inventáře roku 1992. Skládá se z jednorázového pouzdra s hlavicí ráže 110 mm a znovupoužitelného odpalovače se zaměřovačem. Palivo v náboji je zapáleno spouští.

Vývoj na obou stranách

Samotný voják nese obvykle 2–3 projektily a asistující pak 3 další. Stejně jako se vyvíjel Panzerfaust za 2. světové války, i ten moderní se vyvíjí v závislosti na nových typech tanků. S úsťovou rychlostí 152 metrů za sekundu má Panzerfaust 3 maximální efektivní dostřel 600 metrů u pohyblivého cíle. Jde o zbraň s vynikajícím poměrem cena/výkon, pokud hovoříme o ničení ruských tanků. Současná jednotka stojí něco málo přes 11 000 dolarů (257 000 Kč).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Standardní protitankový náboj stojí zhruba 300 dolarů (7 000 Kč), zatímco Bunkerfaust, střela používaná proti pevným nepřátelským pozicím, asi 200 dolarů (4 600 Kč). To je velmi příjemná cena, pokud vezmeme v úvahu použití proti ruským tankům T-72, kdy výroba jednoho stojí 500 000 dolarů (více jak 11 milionů Kč). Případně modernějších modelů T-90M, jejichž jednotková cena je přibližně 4,5 milionu dolarů (asi 105 milionů Kč).

Které další protitankové střely vás napadají?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články