Máte na telefonu aktivovanou tuto funkci? Odborníci před ní varují, může člověku pořádně uškodit

Odborníci varují. Tuto funkci byste měli vypnout. Aktivní jí má téměř každý, ale jen málokdo ví, že kvůli ní hrozí velké nebezpečí. Bez ní se vám bude žít lépe.

nárok na odměnu i Zdroj fotografie: Air fans / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Chytré novinky se staly stejně nedílnou součástí našich životů, jako chytré telefony. Nabízí hned několik funkcí, které posouvají pohodlí našeho života na další úroveň a mnozí si bez nich připadají doslova jako bez ruky. Můžete přes ně přijímat či odmítat příchozí hovory a máte okamžitý přehled o všech přijatých zprávách a notifikacích. Další zajímavou funkci představuje počítadlo kroků, měření spálených kalorií nebo dokonce měření kyslíku v krvi. Právě s tou poslední funkcí se však vyskytly problémy, které mohou uživatelé potenciálně ohrozit.

Různé názory na funkci měření kyslíku v krvi

Diskuze ohledně funkce na měření kyslíku v krvi nyní probíhá mezi společností Apple, která tuto funkci pravidelně zavádí do svých Apple Watch, a společností Masimo, která stojí za výrobou zdravotních pulzních oxymetrů. Podle společnosti Masimo nepředstavuje funkce měření kyslíku v krvi v chytrých hodinkách adekvátní výsledky, protože měření neprovádí správně. Podle ředitele společnosti Joea Kianiho by Apple neměl své chytré hodinky prezentovat jako spolehlivý lékařský pulzní oxymetr.

Měření lékařským pulzním oxymetrem se provádí nepřetržitě během spánku, kdy má možnost odhalit potenciálně nebezpečné výkyvy kyslíku v krvi. Společnost Apple si však trvá na svém a tvrdí, že jejich pulzní oxymetr provádí přesné měření, které může uživateli zachránit život. Klade zde důraz spíše na to, že mnohem větší přínos má opakované krátkodobé měření a následné porovnání naměřených hodnot než soustavné měření.

funkci
iZdroj fotografie: Crew crew / Creative Commons / CC BY-SA
Tato funkce může být pro uživatele potenciálně nebezpečná.

Apple přišel o svůj patent na pulzní oxymetr

Společnost Apple však přesto vypnula funkci pulzního oxymetru ve svých nových hodinkách Apple Watch Series 9 a Apple Watch Ultra 2. Z jejich strany se tak jedná o vstřícný ústupek, dokud se spor o správnosti měření nevyřeší. Výsledek tohoto sporu je však zatím ve hvězdách. Kromě pozastavení prodeje nových chytrých hodinek se zapnutým pulzním oxymetrem na americkém trhu, se společnost Apple k tomuto tématu dále nevyjádřila.

Původ loga Apple: Nakousnuté jablko mělo zamezit, aby si ho lidé pletli s jiným ovocem

V současné době tak vůbec není jasné, zda má taková funkce v chytrých hodinkách nějaké uplatnění. V krajním případě by dokonce mohla být nebezpečná. Experti ze společnosti Masimo však mají ohledně funkce pulzního oxymetru jasno. Lidem bez ní bude lépe a sami by ji měli ve svých hodinkách nebo telefonech deaktivovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články