Jednou kliknul na počítači, o půl hodiny později měl na bankovním účtě 0 Kč. Tuto chybu dělá spousta Čechů a ani o ní neví

Podvodná reklama lákala na výhodné akcie ČEZu. Každý, kdo na ni zareagoval, však přišel o všechny své úspory. Jednalo se o chytrý podvod, na který může naletět každý z nás.

vrácení přeplatku i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Další případ propracovaného investičního podvodu, který dva muže připravil dohromady o 3,5 milionu korun. Tentokrát podvodníci své oběti lákali na výhodné akcie ČEZu. Jedná se o komplexní a propracovaný podvod, který na první pohled zmate úplně každého. Podvodníci však jen chtějí získat vzdálený přístup k počítači oběti.

Výhodné akcie ČEZu

Reklama slibovala rychlé zbohatnutí a stačilo jen nakoupit akcie ČEZu. Na reklamu zareagovali dvě oběti z Trutnovska. Kliknutí na reklamu je přesměrovalo na falešné webové stránky Skupiny ČEZ, na které se měli zaregistrovat a vyplnit základní kontaktní údaje.

Po chvíli je kontaktoval údajný investiční poradce, který je měl krok po kroku provést nákupem akcií. Zároveň je přiměl k instalaci aplikace Anydesk, která podvodníkovi umožnila přístup k jejich bankovním účtům. Část peněz tak oběti dobrovolně naposílaly do falešných akcií, část jim byla odcizena bez jejich vědomí přímo z jejich bankovních účtů.

akcie ČEZu
iZdroj fotografie: www.Pixel.la Free Stock Photos / Creative Commons / CC BY-SA

Skupina ČEZ se od podvodu distancuje

Tento typ podvodu není v online světě bohužel žádnou výjimkou. Skupina ČEZ se k podobným praktikám už v minulosti vyjádřila s tím, že s akciemi na burze nikdy neobchodovala a ani neobchoduje. Jakékoliv akcie ČEZu jsou tak jednoznačně falešné.

O tom však nemá laik, který se obchodováním s akciemi aktivně nezabývá, sebemenší ponětí a falešná reklama ho tak může jednoduše oklamat. Celý podvod je navíc komplexně propracovaný, aby do poslední chvíle nevyvolával v oběti ani špetku pochybností. Webové stránky, na které reklama své oběti přesměruje, totiž dokonale kopírují oficiální stránky Skupiny ČEZ.

klienti ČEZu

Klienti ČEZu, pozor: Jedna malá chybka může stát každého Čecha 45 000 Kč

Na nic neklikejte

Ačkoliv se poškozené společnosti snaží s podobnými podvody bojovat a falešné webové stránky nechávají blokovat, úplně vymýtit z online prostoru nejdou. Kyberzločinci navíc neustále přicházejí s novějšími a propracovanějšími nástroji, které z nic netušících obětí vylákají přístup k jejich bankovnímu účtu. Ochrana tak závisí na obezřetnosti každého z nás. Je důležité, abyste se nenechali zlákat na příliš výhodnou nabídku, která slibuje například výhodné akcie ČEZu. Nikdy nevyplňujte své osobní údaje na neověřených stránkách a v žádném případě nikomu neumožňujte vzdálený přístup do svého zařízení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články