Varování: Čechům hrozí, že se jim letos zloději vloupou do bytu za pomoci telefonu. Kdo si nedá pozor, přijde o vše

Nový trik hackerů děsí každého majitele dveří s elektronickým zámkem. Přišli totiž na způsob, jak takové dveře otevřít pomocí obyčejného mobilu s Androidem.

za pomoci telefonu i Zdroj fotografie: Брусника / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mobilní telefony s operačním systémem Android jsou rozšířené po celém světě a sám Android je nejrozšířenějším operačním systémem vůbec. S tím souvisí i množství hackerských útoků, které jsou právě na tento operační systém mířeny. Kyberzločinci využívají každou bezpečnostní slabinu, kterou dokáží odhalit. Některé z nich jsou pro běžné uživatele značně nebezpečné. Nově přišli hackeři na způsob, jak za pomoci telefonu otevírat dveře s elektrickým zámkem.

Otevření dveří za pomoci telefonu

Tato nebezpečná zranitelnost se opět týká telefonů s operačním systémem Android. V současné době hrozí bezprostřední riziko hotelovým pokojů, které používají dveře s elektrickým zámkem. Není ovšem vyloučené, že by hackeři dokázali otevřít dveře za pomoci telefonu i do vašeho bytu či domu. Dveře s klasickým klíčem jsou v dnešní době na ústupu převážně ve světě hoteliérství. K dostání jsou však dveře s různými typy elektronických zámků i pro naše byty či domy. Na výběr máte ze zámku na čipovou kartu nebo třeba otisk prstu.

karta a manuál na stole
iZdroj fotografie: Gindcheoutarkoadf OK / Creative Commons / CC BY-SA
Hotelové pokoje nejsou příliš bezpečné. I vy si dávejte pozor, až vyrazíte na dovolenou

Hackerská konference v Las Vegas

Historie zjištění této zranitelnosti sahá už do roku 2022, kdy se v Las Vegas konala celosvětová hackerská konference. Stejně jako v jiných komunitách i mezi hackery funguje soutěživost a někteří z přítomných přišli se zajímavou výzvou. Začali se zajímat o bezpečnostní infrastrukturu hotelů, ve kterých během konference pobývali a cílem bylo právě prolomení přístupu ke dveřím s elektronickým zámkem za pomoci telefonu. Dneska už víme, že tato snaha byla úspěšná a v potenciálním ohrožení jsou nyní všechny hotely na světě.

Jak otevřít visací zámek kancelářskou sponkou? V případě nouze se tato snadná metoda určitě bude hodit

Nebezpečná zranitelnost

V současné době se bavíme o 13 tisících hotelech ve 131 zemích světa a 3 milionech dveří, které mohou hackeři otevřít za pomoci telefonu. Kyberzločinci nyní dokáží hacknout kódy přístupových karet, následně si karty nahrají do svého telefonu s Androidem a poté už jen stačí, aby přistoupili k vybraným dveřím a telefon přiložili k zámku podobně, jako když v obchodě platíte nákup. Společnost Dormakaba, která zajišťuje šiforvání elektronických zámků dveří, momentálně aktivně pracuje na nápravě této nebezpečné zranitelnosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články