Vláda varuje: Kdo používá tyto známé mobilní aplikace, brzy přijde o své peníze. Týká se to 78 % Čechů, i vás

Máte v telefonu tyto aplikace? Měli byste zvážit jejich odinstalování, jsou totiž velmi nebezpečné a můžete přijít o všechna data.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Élisabeth Borne, francouzská premiérka, představila návrh, v němž vyzývá ministry a vysoké úředníky, aby přestali využívat populární komunikační aplikace WhatsApp, Signal a Telegram. Místo nich by měli preferovat alternativu jménem Olvid. Něco takového by se mohlo časem stát klidně i v Česku.

Konec některých aplikací?

Komunikační program Olvid sice není tak široce známý jako ostatní zmíněné aplikace, ale podle Borneové představuje významnou výhodu v tom, že byl vyvinut v Paříži a klade důraz na bezpečnost uživatelských dat. Aplikaci Olvid vytvořili členové francouzské start-upové scény, konkrétně dva výzkumní pracovníci v oblasti kryptografie, a podporují ji několik francouzských technologických akcelerátorů. Podle společnosti Olvid na svých internetových stránkách jde o „první a jediný systém pro zasílání zpráv, který nezávisí na důvěryhodných třetích stranách a centralizovaných serverech“. 

iZdroj fotografie: Pxhere

K čemu je?

Současně zajišťuje šifrování metadat uživatelů. Cílem Olvidu je nahradit ostatní systémy rychlého zasílání zpráv s důrazem na zvýšení bezpečnosti při výměně informací. Premiérka zdůrazňuje, že v této chatovací aplikaci jsou důvěrná data v bezpečí, což odpovídá i principům bezpečnostních opatření v jiných aplikacích, například Signal. Přestože premiérka nenaznačila případné sankce v případě neuposlechnutí výzvy k používání Olvidu, zdůraznila důraz na národní hrdost.

V oběžníku ministerským a vysokým úředníkům je přikázáno nainstalovat aplikaci Olvid do svých mobilních telefonů a počítačů do 8. prosince. Reuters informuje, že WhatsApp, Telegram a Signal jsou běžně využívány v politických kruzích ve Francii, včetně komunikace mezi vládními úředníky a novináři, a dokonce i prezident Emmanuel Macron je známý jako nadšený uživatel těchto aplikací pro zasílání zpráv.

Zdroj: Novinky
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články