Vláda: Tato skupina Čechů si pořádně přilepší. Patří do ní až 2 500 000 lidí. Možná i vy brzy dostanete obří sumy

Plánovaná důchodová reforma v České republice přináší významné změny v důchodovém systému, navýšení minimálních mezd a zvýšení stability pro lidi s nízkými příjmy. Nově navrhovaná opatření mají potenciál zvýšit minimální důchody až na dvojnásobek současné výše.

i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Plánovaná důchodová reforma zásadně mění výši příspěvků pro lidi s nízkými příjmy či dlouhodobými péčemi o příbuzné. Aktuální minimální důchod činí pouze 4810 korun, což je pod hranicí životního minima. Nově se počítá s navýšením na více než 8 000 korun.

Důchodová struktura

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka prezentoval revoluční krok, který zaručí důchody ve výši 20 procent průměrné mzdy. Tento krok má význam jak pro lidi s nízkými příjmy, tak i pro OSVČ.
Důchody se skládají ze dvou částí: základní a procentní výměry. Základní výměra činí pro rok 2023 4040 korun, což představuje 10 procent průměrné mzdy toho roku. S růstem průměrné mzdy v roce 2024 na 43 967 korun se zvýší i základní výměra důchodů na 4400 korun od ledna. Toto navýšení je jediné v roce 2024, procentní výměra zůstane stejná.

Od roku 1996 bez změny

Procentní výměra zohledňuje pracovní roky a výše příjmů každého důchodce, avšak s minimem 770 korun, které zůstalo neměnné od roku 1996. Ministerstvo práce a sociálních věcí zdůrazňuje pokles této částky v reálném výrazu od roku 1996, kdy činila 9,4 % průměrné mzdy, zatímco v roce 2023 činí pouze 1,9 %. S ohledem na současný stav ministerstvo navrhuje zvýšení minimální výše procentní výměry, aby lépe odpovídala současné situaci. Plánuje se nově stanovit minimální výši tak, aby činila zhruba 10 procent průměrné mzdy.

iZdroj fotografie: Depositephotos

Nová výše důchodu

Pokud bude důchodová reforma schválena, nová minimální výše procentní výměry bude odpovídat základní výměře, což by znamenalo minimální důchod ve výši 8080 korun. To výrazně překračuje současných 4810 korun, které nedosahují ani životního minima. Ministerstvo zdůvodňuje potřebu těchto změn zajištěním důstojné úrovně života pro ty, kteří dlouhodobě přispívali do státního důchodového systému. Navrhované změny mají nabýt účinnosti od ledna 2026, pokud projdou schvalovacím procesem vládou a parlamentem. Nová pravidla se budou vztahovat na všechny typy důchodů, včetně předčasných a invalidních důchodů.

Zdroj: Penize.cz
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články