Vláda rozhodla: Ušetřit bude nemožné, za pohonné hmoty se v roce 2024 nedoplatíte

I přes klesající ceny pohonných hmot v posledních měsících je nutné připravit své peněženky na pořádný zápřah. Rok 2024 přinese růst cen a jízda autem se tak každému čechovi výrazně prodraží.

i Zdroj fotografie: Martin Strachoň / Creative COmmons / CC BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

V současné době ceny benzínu a nafty klesají, což má potenciální vliv na podnikatele. Aktuálně jsou průměrné ceny za litr benzínu kolem 38,27 Kč a za naftu 38,55 Kč, což představuje nejnižší ceny od začátku srpna 2023 pro benzín a od poloviny září 2023 pro naftu. Nový rok však má s sebou přinést ale další nestabilitu a možný rychlý růst cen pohonných hmot.

Faktory ovlivňující ceny

Odborníci vysvětlují, že ceny benzínu a nafty jsou ovlivňovány několika faktory. Patří sem hlavně cena surové ropy, kurz české koruny vůči americkému dolaru, marže rafinérií, daňové zatížení a obecný vývoj cenové hladiny v Česku. Zvýhodněním k poklesu cen ropy došlo, což výrazně ovlivnilo současnou situaci, zejména s cenou ropy brent, která klesla pod 82 dolarů za barel. Trhy v současnosti nevnímají konflikt na Blízkém východě jako faktor, který by zásadně ovlivňoval ceny ropy. Navíc, nižší poptávka po pohonných hmotách v USA a smíšená ekonomická data z Číny dále tlačí ceny ropy dolů.

Rostoucí cena v roce 2024

Pro podnikatele je důležité být připraven na možné zdražování pohonných hmot. Existují očekávání, že v roce 2024 by ceny mohly stoupat, což by mohlo ovlivnit jejich náklady. Dopad na podnikatele však závisí na mnoha proměnných, včetně vývoje cen ropy a stability kurzu české koruny. Někteří odborníci se domnívají, že ceny pohonných hmot by se mohly na začátku nového roku stabilizovat nebo mírně růst. To má spojitost s plány kartelu OPEC, který se snaží udržet ceny ropy na vyšší úrovni. Očekává se také další růst spotřeby ropy a potenciální nedostatek na trhu.

iZdroj fotografie: Depositephotos

Česká koruna jako důležitý faktor

Vliv na ceny má také kurz české koruny. Pokud dojde k oslabení koruny, exportní společnosti mohou vytěžit více korun za své produkty prodané v zahraničí. Očekává se však možné oslabení koruny vůči dolaru, což by mohlo vést k prodražení dovozu pohonných hmot. Výrazným faktorem pro dopravce jsou padající ceny pohonných hmot, což jim poskytuje konkurenční výhodu. Navíc jsou ceny u nás levnější než v některých okolních zemích. Vývoj cen pohonných hmot v Česku je ovlivňován různými faktory a jejich předpověd je obtížná. Velký vliv má cena ropy, stabilita kurzu koruny a rozhodnutí OPEC ohledně těžebních kvót. Očekávání jsou směřována k mírnému růstu cen v nadcházejícím období.

Zdroj: Podnikatel
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články