Víte, co se stane s mýdlem v mikrovlnné troubě? Výsledek vás překvapí

Jako dítě chcete vyzkoušet každou hloupost. Nejprve skáčete do louží, olizujete houpačku v drsném mrazu nebo zkoušíte, co se stane, když smícháte mátové bonbóny se sodou. A kam se časem ztratí ta zvědavost? Pravděpodobně je nahrazena zdravým rozumem. Někdy je však pro dospělé dobré opět podlehnout neškodnému dětskému dovádění.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Zkoušeli jste třeba někdy vložit mýdlo do mikrovlnné trouby? Výsledek může být docela užitečný.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
S mýdlem jdou dělat zajímavé pokusy

Věda je zábava

Věda může být nejen užitečná, ale také zábavná. Poznatky z experimentů mohou být také celkem užitečné. Stejně jako u tohoto malého experimentu. Vše můžete provést z pohodlí domova. Vše, co musíte udělat, je najít tuhé mýdlo, které budete moci použít.

Vložte jej do mikrovlnné trouby a nastavte časovat na dvě minuty. Během deseti sekund si začnete všímat, jak se mýdlo začíná deformovat. Čím více času uplyne, tím méně bude mýdlo připomínat tvrdou hmotu. Místo toho poroste a promění se v obrovský pěnový mrak, který bude připomínat směs, kterou v koupelně běžně užíváte na holení.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Nenápadná přítomnost bublin

V čem tkví tajemství

Záhada spočívá v přítomnosti vzduchových bublin, které jsou při výrobě mýdla běžné. Při zahřátí se zvětšují a nutí samotné mýdlo růst.

Po dvou minutách budete místo malého mýdla mít celou horu té nejjemnější mýdlové pěny. Pokud tedy doma postrádáte tekuté mýdlo, může vám tento experiment pomoci si ho jednoduše vyrobit i ze starého mýdla. Taková pěna pak vydrží až několik týdnů používání, což může být celkem ekonomické.

Ideální zábava pro děti

A co víc? Váš experiment se jistě bude líbit také vašim dětem. Ty si s pěnou vyhrají, jako nikdo jiný. Napusťte jim vanu plnou vody, přidejte několik pěnových mráčků, které při rozmíchání budou opět získávat na objemu, a kochejte se tím, jak si vaše děti užívají plno nezapomenutelné zábavy. Ta vás bude stát jen několik desítek korun nebo staré mýdlo, které najdete u sebe doma.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články