Máte v telefonu tyto aplikace? Smažte je co nejrychleji. Obsahují škodlivý kód, který vysává peníze z bankovního účtu

Už přestává platit, že se nebezpečný virus skrývá pouze v aplikacích, které stáhnete z neoficiálních stránek. Nachází se i v Google Play a může vám v mobilu způsobit velké škody.

šifrované zprávy i Zdroj fotografie: Frits2018 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android by se opět měli mít na pozoru. Šíří se nový virus v aplikacích, které jsou běžně dostupné v oficiálním obchodě Google Play. Tento nebezpečný virus vám doslova vybílí bankovní účet.

Nebezpečný virus v aplikacích

Většinou naše čtenáře varujeme, aby všechny aplikace stahovali přes oficiální obchod Google Play. Tyto aplikace procházejí důkladnou bezpečnostní kontrolou, a tudíž nehrozí, že si spolu s aplikací stáhnete i nějaký nebezpečný malware. Toto tvrzení však nedávno přestalo platit. Společnost ESET na svých stránkách upozornila na minimálně dvě aplikace, které obsahují nebezpečný virus Anatsa. Konkrétně detekovali virus v aplikacích PDF Reader a PDF Viewer, které jsou běžně k dostání v Google Play. Tyto aplikace umožňují bezplatné otevírání PDF souborů.

virus v aplikacích
iZdroj fotografie: Lobo Studio Hamburg / Creative Commons / CC BY-SA
Nebezpečný virus stáhnete i z obchodu Google Play.

Snímá stisky kláves

Nutno podotknout, že společnost Google v tomto případě při bezpečnostní kontrole nijak nepochybila. Kyberzločinci však přišli na způsob, jak bezpečnostní kontrolu obejít a virus v aplikacích úspěšně schovat. Nebezpečný malware se tak nenachází přímo v aplikaci, ve které by ho detekovala bezpečnostní kontrola Googlu, ale uživatel si ho do svého zařízení stáhne až s nabízeným doplňkem aplikace.

Virus Anatsa, o kterém je v tomto případě řeč, přitom představuje skutečně závažné riziko. Jeho hlavním účelem je takzvaný keylogger. Jedná se o funkci, která viru umožňuje zaznamenávat stisky kláves během běžného používání mobilního telefonu. Získaná data mohou následně podvodníci využít k získání přístupu do bankovní aplikace daného uživatele a následné vybílení jeho bankovního účtu.

obchod s aplikacemi

Stáhli jste si na Google Play jednu z těchto aplikací? Převezmou kontrolu nad vaším bankovním účtem a profilem na sociálních sítích

Skrytý nepřítel

Záludnost takového viru v aplikacích tkví ve skutečnosti, že o něm uživatel vůbec neví. Stažené aplikace normálně fungují a ani zařízení nevykazuje žádné známky napadení virem. Mobilní telefon se neseká a na uživatele nevyskakuje velké množství reklam, jak je zvykem u dalších rozšířených virů Andreed a Triada. Uživatel tak vůbec netuší, že si do zařízení stáhnul nebezpečný malware, který zaznamenává každou jeho aktivitu. Většinou to zjistí až ve chvíli, kdy mu z účtu zmizí všechny peníze.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články