Nemáte ve svém telefonu jednu z těchto 90 aplikací? Obsahují virus, který se dostane do bankovnictví a ukradne peníze

Objevilo se 90 mobilních aplikací, které obsahují virus. Nabourá se do bankovnictví a krade peníze. Do telefonu si je stáhla spousta lidí, většinou úplně zbytečně.

škodlivé aplikace i Zdroj fotografie: Donald Trung Quoc Don (Chữ Hán: 徵國單) / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zařízení s operačním systémem Android čelí další vlně hrozeb. Upozornila na ně společnost Zscaler, podle které je v oficiálním obchodě Google Play nakaženo až 90 aplikací nebezpečným virem. Kyberzločinci tak znovu dokázali, že si jsou schopni poradit se zabezpečením tohoto obchodu s aplikacemi. Kdo si tyto škodlivé aplikace stáhne, může přijít o přístup k bankovnictví i všechny své peníze.

Škodlivé aplikace v Google Play

Hrozbu opět představuje virus Anatsa, který pro bezpečnostní experty nepředstavuje žádnou novinku. Poprvé se v online prostoru objevil v létě roku 2023 a svou pravou sílu představil letos v lednu. Vysloužil si přezdívku „bankovní virus“ jelikož v napadeném zařízení cílí na získání přístupových údajů k bankovním účtům. Kromě společnosti ESET a Zscaler, před ním varovala i Česká bankovní asociace (ČBA).

Záludný je především v tom, že ho nelze v nebezpečných aplikacích odhalit. Díky tomu dokáže proklouznout i bezpečnostní kontrolou obchodu Google Play. Svým způsobem není v aplikaci při jejím stažení aktivní a poskytovatel ani uživatel o něm neví. Do zařízení se stáhne teprve po nějaké době s první aktualizací škodlivé aplikace. Podle společnosti Zscaler se v Google Play nachází celkem 90 aplikací, které v sobě mají zárodek viru Anatsa.

virus v aplikacích
iZdroj fotografie: Lobo Studio Hamburg / Creative Commons / CC BY-SA
Škodlivé aplikace obsahují nebezpečný virus Anatsa.

90 nebezpečných aplikací

Společnost Zscaler však neuvádí konkrétní názvy všech potenciálně nebezpečných aplikací. Jedná se však primárně o škodlivé aplikace typu PDF Reader & File Manager nebo QR Reader & File Manager. Od začátku tohoto roku si tyto aplikace mělo údajně stáhnout už 5,5 milionů uživatelů, kterým nyní hrozí odcizení peněz z bankovního účtu. Přitom se jedná o aplikace, které není do zařízení s operačním systémem Android vůbec nutné stahovat.

Google Play

Máte Android? Na tyto aplikace si dejte pozor, mohou vás připravit o bankovní účet

Software pro zobrazování PDF souborů nebo čtení QR kódu je v každém takovém zařízení předinstalován už od výrobce. Experti na kybernetickou bezpečnost proto doporučují, aby uživatelé podobné aplikace nestahovali a raději využívali předinstalovaný software, který poskytne stejnou službu a nepředstavuje žádné nebezpečí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články