Státní orgány se nedávno ponořily do problematiky UFO ve snaze najít jasnou odpověď. Jenže ze 144 případů pozorování záhadných objektů nedokáží vysvětlit 143.
Objekty na obloze trápí lidstvo celé dekády, a ty neznámé o to víc. Americký Kongres si dokonce vyžádal zprávu, kde nechal příslušnými úřady prozkoumat 144 případů UFO, které se odehrály od roku 2004. Osmdesát z nich bylo zaznamenáno více způsoby včetně radaru, infračervených kamer, detektorů na zbraně a další technikou a samozřejmě i přímým pozorováním člověkem. Není tedy dost dobře možné je jen tak smést ze stolu.
Téměř všechny případy bez řešení
V 18 případech byly pozorovány například nezvyklé vzorce pohybu daného objektu včetně schopnosti zůstat naprosto bez hnutí i v silném větru a po svižném letu. Zkrátka vzdušné chování, které neodpovídá ničemu, co známe z běžného či vojenského leteckého provozu. Navzdory veškerým záznamům a údajům byly ale zpravodajské služby schopné vysvětlit jen jeden případ, kdy se skutečně jednalo o onen tradiční meteorologický balón.
Podle prohlášení plukovníka Johna B. Alexandra jsou tyto fenomény mimozemské. Kvůli tomu jsou naprosto mimo naše schopnosti bližšího rozboru, a to vlivem technologické pokročilosti, kterou zdaleka nedisponujeme. „Ať je to cokoli, je to mnohem komplexnější, než si vůbec dokážeme představit. Nejsme ještě ani v bodě, kdy bychom dokázali v této oblasti pokládat ty správné otázky, o to méně pak můžeme očekávat jednoduché odpovědi.“
Astronomická skepse
Seth Shostak, astronom z institutu SETI, je však k mimozemské otázce skeptický. Podotkl nicméně, že mimozemšťané by měli nevyhnutelně technologie, které jsou daleko vyspělejší než cokoli, na co jsme na Zemi zvyklí. „Vesmír je třikrát starší než naše Země. To je obrovská spousta času pro další civilizace. Ty mohou být ve vývoji napřed nejen o tisíce, ale o miliardy let.“ Pokud se tedy zeptáme, co taková společnost může provést, je to nejspíš mimo naši představivost.
Podle Shostaka budeme mít na mimozemský život větší štěstí při zkoumání vzdálených končin vesmíru než v naší vlastní atmosféře. Vyzývá proto k pohledu na blízké hvězdy v Mléčné dráze, u nichž existuje šance na výskyt podobné planety jako ta naše. Takových jsou v galaxii nejspíše miliardy. Pravděpodobnost života jinde ve vesmíru není spekulace, ale čistá matematika, která dává jasně pozitivní odpověď.