Připojil se na veřejnou Wi-Fi, druhý den měl na účtě 0 Kč. Stát se to může každému, stačí to udělat jednou a už se vezete

Každý, kdo využívá veřejnou Wi-Fi, by se měl mít na pozoru. Zabezpečení veřejné sítě bývá většinou nedostatečné a můžete se stát snadnou obětí hackerů. Jak se bránit?

věci z druhé ruky i Zdroj fotografie: Amuzujoe / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Bez neustálého připojení k internetu se už dneska obejde jen málokdo. Veřejnou Wi-Fi najdete téměř všude a její využití je velmi žádané především v kavárnách, restauracích a hotelech. Online svět je s tím reálným nerozlučně spojený. Taková je realita moderního světa. Spousta lidí si však neuvědomuje, že zabezpečení veřejné Wi-Fi bývá většinou dosti chabé.

Jak bezpečně na veřejnou Wi-Fi?

Ať už jste na dovolené a chcete si vyhledat místo svého dalšího výletu nebo jste vyrazili pracovat do kavárny, v obou případech využíváte veřejnou Wi-Fi. Na stejné sítí může být spolu s vámi připojeno několik dalších neznámých lidí, kteří najednou mají mnohem jednodušší přístup k vašim osobním datům. Hackování jednotlivých zařízení je na veřejné síti velmi jednoduché a zvládne to každý amatérský hacker. Pokud se však svých výletů do kaváren za prací nechcete vzdát, máme pro vás několik tipů, jak převést chybějící zabezpečení sítě na své zařízení.

notebook
iZdroj fotografie: Depositephotos
Nedostatečná ochrana veřejných Wi-Fi

Aktualizace a antiviry

Nejzákladnější a nejdůležitější prvek ochrany každého zařízení představují pravidelné aktualizace operačního systému a aktivní anitvirový program. Aktualizace systému a aplikací jsou důležité pro všechny operační systémy, které využívají veřejnou Wi-Fi. Ať už se jedná o Android či iOS na vašem telefonu či tabletu nebo Windows na notebooku. Každá vydaná aktualizace s sebou přináší vylepšení zabezpečení, takže byste všechny akutalizace měli provést hned, jakmile jsou pro dané zařízení k dispozici.

Dobrý antivir hraje zásadní roli v ochraně vašeho počítače. Máte na výběr z několika profesionálních anitvirových programů, které by měly váš počítač ochránit před velkou škálou potenciálních kybernetických útoků. Dobrou ochranu vám však poskytne i základní Windows Defender, který je v každém notebooku zabudovaný už od výrobce.

Wi-fi router

Máte pomalou Wi-Fi? Možná vám ji někdo krade, dá se to však snadno zjistit

Nejúčinnější je VPN

Pokud byste chtěli ochranu svého zařízení, které připojíte na veřejnou Wi-Fi, pozvednout na vyšší úroveň, vsaďte na VPN. I základní bezplatný VPN program poskytuje dostatečné šifrování vaší aktivity na internetu a chrání vaše osobní údaje. Doporučujeme vám vyzkoušet ProtonVPN, který je dlouhodobě považovaný za jeden z nejlepších VPN programů. Ať už se v jeho případě rozhodnete pro placenou či bezplatnou verzi, můžete si být jistí, že budete na veřejné síti v bezpečí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články