Šla po ulici s telefonem v ruce: Přišla kvůli tomu během pár chvil o 20 000 Kč. Stát se to může komukoliv z nás

Plicie České republiky v posledních měsících eviduje zvýšený počet drobných krádeží. Kapsáři vás během chvilky oberou o všechny peníze. Své věci byste si měli důkladně hlídat.

zvedla telefon i Zdroj fotografie: Martin Kozák / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Policie České republiky zaznamenala v loňském roce výrazný nárůst kapesních krádeží ve všech krajích České republiky. Největší výskyt hlásí z Prahy, kde podobným krádežím napomáhají velké davy lidí, včetně turistů. Nejméně krádeží naopak policisté evidují v Karlovarském kraji.

Boom krádeží po covidu

Pandemie covidu utlumila životy většiny z nás. Podobný dopad měla i na trestnou činnost v jednotlivých krajích, včetně kapesních krádeží. Nyní však dochází k jejich opětovnému nárůstu s tím, jak se do ulic hlavního města i jiných míst v Česku vrací život a příval turistů. Kapsáři pro své krádeže využívají právě velké davy a tlačenice na ulicích nebo v městské hromadné dopravě. Během chvilky nepozornosti vám ukradnou peněženku s doklady i veškerou hotovostí.

Turisti ve městě
iZdroj fotografie: A1AA1A / Creative Commons / CC BY-SA
Kapesní krádeže jsou opět na vzestupu

Nebezpečí číhá všude

Policie varuje také před výskytem podobných krádeží v restauracích či kavárnách. Bylo zaznamenáno několik případů, kdy se lidem „ztratila“ peněženka z kabátu, který měli přehozený přes opěradlo židle. Stačí, aby si kapsář sedl poblíž a v nestřežené chvilce vám prohledá všechny kapsy. Často jdou kapsáři takzvaně na jistotu. Předem si vyhlédnout člověka, kterého viděli vybírat z bankomatu větší obnos peněz. Následně stačí náhodný a na první pohled nevinný fyzický kontakt a peněženku s penězi vám v mžiku oka ukradnou.

Hlídejte si své věci

Policisté vyzývají občany, aby si své věci dobře hlídali. Neexistuje žádný spolehlivý způsob, jak jednotlivé občany před kapsáři ochránit. Pozor bychom si měli dávat především ve větších davech a tlačenicích. V loňském roce policisté zaznamenali celkem 2 292 případů drobných krádeží, což je zhruba o tisícovku více než v roce 2021. Množství případů se však stále nevyrovná počtům, které policie evidovala v předcovidovém období. V roce 2019 zaznamenala dokonce přes 4 tisíce případů.

Detektivní hádanka pro chytré hlavičky: Jen skutečně chytrý jedinec odhalí na obrázku zloděje do 10 vteřin

Prohlášení policistů potvrzují také pracovníci bezpečnostních agentůr, které působí v různých supermarketech. Vyšší počet krádeží platí i v obchodech, kde zloději cílí na různé potraviny i kosmetiku. Nejčastěji se však stále kradou nákladnější položky, jako je alkohol a cigarety.

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články