Varování: Komu přijde tato SMS zpráva, přijde o peníze

Další podvodné SMS zprávy se šíří Českem, obětí se může stát každý z nás. Poradíme vám, na co si dát pozor.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Nové podvodné zprávy se vydávají za úřad sociálního zabezpečení a lákají lidi slibem nejrůznějších finančních výhod. Podvodníci opět přivádějí jednotlivce k návštěvě falešných webových stránek. Tentokrát zneužívají Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ), kdy ve jménu ČSSZ rozesílají klamné SMS zprávy. Tyto zprávy obsahují odkaz, který vede oběť na falešnou webovou stránku nabízející volbu banky pro přihlášení pomocí bankovní identity. V případě sdílení osobních a bankovních údajů může oběť přijít o všechny své peníze.

Připraví vás o vše

Samozřejmě se nejedná o oficiální webové stránky ČSSZ, ale o podvod, který má za cíl získat citlivé osobní informace, včetně údajů o bankovním účtu. ČSSZ ve skutečnosti takové zprávy nikdy nerozesílá. Tyto klamné SMS zprávy mohou také obsahovat jméno majitele telefonu. Zatímco falešné domény jsou postupně blokovány, stále vznikají nové formy tohoto takzvaného phishingu, na což upozorňuje mluvčí ČSSZ Jitka Drmolová. 

iZdroj fotografie: Česká správa sociálního zabezpečení

Buďte obezřetní

Mluvčí ČSSZ Jitka Drmolová zároveň vyzývá klienty ČSSZ, aby si vždy ověřili pravost webové stránky před zadáním citlivých informací. Jediné oficiální webové stránky ČSSZ najdete na adrese www.cssz.cz a eportal.cssz.cz. Jejich bezpečnost je zaručena digitálním razítkem od společnosti DigiCert, umístěným vpravo dole na webové stránce. Kliknutím na razítko se zobrazí identifikační údaje ČSSZ, což návštěvníkům umožní snadno ověřit všechny informace o majiteli webové stránky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články