Varování: Nakupujete vánoční dárky na tomto webu? Už brzy přijdete o všechny své peníze. Nakupuje tam až 71 % Čechů

Nakupujete vánoční dárky na tomto známém webu? V tom případě se připravte, že budete muset brzy zaplatit 50 000 Kč.

i Zdroj fotografie: Øyvind Holmstad / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Před Vánocemi internetový obchod Alza.cz hlásí dramatický nárůst kybernetických incidentů, avšak nejde o útoky na vlastní servery, ale o phishingové podvody zaměřené na zákazníky. 

Podvody

Zneužívání jména Alzy při nákupu vánočních dárků je stále častější. Nejnověji se objevují podvodné výherní zprávy a oznámení o zrušených platbách. V těchto zprávách se uvádí informace o zrušení platby a vrácení peněz nebo o soutěžích s nabídkou extrémně zlevněných produktů, například od značky KitchenAid. 

Vydávají se za Alzu

S blížícími se Vánoci se pravděpodobně zvýší i počet těchto online podvodů, varovali pracovníci Alzy v oficiálním prohlášení. Nejčastěji útočí podvodníci pomocí falešných e-mailů, které dokážou obratně upravit tak, aby vypadaly jako legitimní komunikace od Alzy. Některé zprávy dokonce mají padělané odesilatele, což může ztížit rozpoznání podvodu i zkušenějším uživatelům. Tyto falešné zprávy oběti často přesměrují na podvodné webové stránky, kde jsou vyzvány k poskytnutí osobních nebo platebních údajů. Podvodníci také často zneužívají logo Alzy a zakládají pod falešnými internetovými příspěvky komentáře od lidí, kteří údajně akci využili. 

Odcizená data pak mohou podvodníci využít ke vytváření falešných objednávek na Alze na účet oběti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na co si dát pozor

Podle Pavly Vrbkové z Alzy se firma letos již potýkala se stovkami podobných podvodů a předpokládá se, že jejich počet vzroste před Vánoci. Bez ohledu na to, zda jde o falešné soutěže, zprávy o nedoručených zásilkách nebo zrušených platbách, varuje Alza před podvodnými praktikami. Na online bazarech se také objevují falešné inzeráty, kde podvodníci tvrdí, že jsou zástupci Alzy a žádají od důvěřivců platbu zálohy nebo celé částky na účet Alzy. Ve skutečnosti však podstrčí oběti platební údaje pro uhrazení vlastní objednávky. Alza se od těchto klamavých praktik distancuje a vyzývá k opatrnosti. Firma komunikuje pouze prostřednictvím svých oficiálních kanálů, jako jsou webové stránky, mobilní aplikace a ověřené účty na sociálních sítích.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články