Máte na nabíječce od notebooku malý váleček? Kdo nezná jeho význam, toho čekají obrovské problémy

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč má nabíječka od notebooku na sobě malý váleček? Jeho význam většina lidí vůbec nezná.

i Zdroj fotografie: Dinkun Chen / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Možná jste se už několikrát zamysleli nad otázkou, zejména při úklidu své pracovní plochy: „Proč jsou na konci napájecích kabelů adaptérů nebo kabelů monitorů plastové válečky?“ 

Váleček na notebooku

Většina napájecích adaptérů pro notebooky má na konci svého kabelu malý plastový váleček s koncovým konektorem určeným k připojení k počítači. Tento váleček slouží jako odrušovací feritový filtr pro eliminaci vysokofrekvenčního šumu. Někdy bývá nazýván také feritový toroid. Jeho hlavním cílem je zajistit, aby ostatní elektronická zařízení nebyla ovlivněna nežádoucím elektromagnetickým rušením. 

Význam

Digitální technologie, například v notebooku, generují elektromagnetické vlny během svého provozu, které mohou putovat po napájecím kabelu a šířit se do okolí jako anténa. V důsledku toho může vzniknout tzv. stojaté vlnění, které může negativně ovlivnit funkci jiné elektroniky. Představte si situaci, kdy rušivé vlnění má stejnou frekvenci jako váš Wi-Fi router. To by mohlo způsobit zpomalení síťového provozu v domácí bezdrátové síti. Úkolem zmíněného plastového válečku, který obsahuje feritové jádro, je potlačení šíření elektromagnetických vln. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Musí tam být?

Vnitřek válečku obsahuje feritové jádro, které pohlcuje elektromagnetické vlny. Ferit je materiál, který buď není vodivý nebo má nízkou elektrickou vodivost. Když napájecí kabel prochází tímto válečkem s feritovým jádrem, dochází k absorpci elektromagnetických vln a potlačení potenciálního rušení. Praktické feritové filtry, které lze snadno nasadit na kabel, jsou k dostání i samostatně a stojí jen zlomek.

Zdroj: Chip
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články