V Česku řádí hackeři a napadají naše routery: Možná se to stalo i vám, ukradnou vám všechna data

Hackeři rozpoutali rozsáhlou kampaň šíření malwaru jménem Mirai, který ohrožuje internetové routery domácností. Možná napadl i ten váš.

Wi-fi router i Zdroj fotografie: 최광모 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Hackeři v posledních týdnech spustili velmi rozsáhlou kampaň zaměřenou na šíření škodlivého malwaru s názvem Mirai. Pro jeho zneužití existuje hned 22 zranitelných míst, díky kterým jsou v ohrožení především internetové routery, který máte doma.

Hackeři mají nebezpečný malware

Prostřednictvím tohoto malwaru Mirai mohou hackeři zneužít tyto routery přímo ve vašem domově k propojení bontenové sítě. Ta je poté nasazena jako nástroj pro útok DDoS pro nejrůznější webové stránky. V případě, že je útok úspěšný, hacker webové stránky dle své libosti odstaví. Tento malware byl objeven už v roce 2016 a od té doby je hrozbou domácího internetu.

Tento malware Mirai je momentálně týká mnoha výrobců routerů jako je TP-Link, Telesquare, D-Link, Flir, Mediatek, APsystems, Netgear nebo Arris.

Aktualizace routeru iZdroj fotografie: Depositephotos

Napadené zařízení

Hackeři dokáží zneužít i sebemenší mezeru v softwaru, která jim umožní útok provést. Kterých zařízení se napadení momentálně již týká, najdete na webu Palo Alto Network.

Výrobci už začali pro své zařízení zveřejňovat nové bezpečné aktualizace obsahující opravy chyb, které doporučují neprodleně zákazníkům nainstalovat do svých zařízení v zájmu vyšší ochrany před tímto útokem. Nové aktualizace by měly zabránit možnosti útoku, a proto je důležité aktualizace provést co nejdřív. Web Chip uvádí, že bohužel ale jsou zařízení staršího typu, na které není již možné aktualizace provést. V takový moment je pro zákazníky nutné zvážit nákup novějšího zařízení, které je schopné před útokem bránit.

Máte doma jedno ze zařízení, kterým hrozí tento útok?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články