Unikátní klávesové zkratky a kombinace umožní přístup k zajímavým a skrytým funkcím počítače. Málokdo o nich ví

Použití klávesových zkratek vám může práci s počítačem velice usnadnit a také ji zrychlit. Některé kombinace by měl znát skutečně každý.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Klávesové zkratky jsou základními operačními postupy a způsobem, jak si značně usnadnit práci. Nota bene v případech, kdy děláte některé věci stále dokola. Například pro kopírování textu či mnoha jiných objektů stačí požadovanou oblast označit a stisknout kombinaci Ctrl+C. Je to mnohem rychlejší než pravý klik myši a volba „Kopírovat“. V novém místě pak stisknete Ctrl+V a obsah ve schránce vložíte, kam chcete.

Ruční základy práce s klávesnicí

Pokud by si někdo myslel, že klávesové zkratky jsou pouze pro IT odborníky a specialisty, je na omylu. Mnohé základní kombinace tlačítek využijete v operačních systémech i samotných aplikacích, pojďme si tedy připomenout ty nejběžnější. Ctrl+C a Ctrl+Insert vám obě zkopírují vybraný text nebo objekt. Pokud chcete označenou oblast přesunout na jiné místo, stiskněte Ctrl+X. Tato akce smaže text na původním místě a uloží ho do schránky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ctrl+V a Shift+Insert vkládají zkopírovaný text na nové místo, pokud je uložen ve schránce. Další univerzální pomůckou je Ctrl+Z, která vrací prakticky jakoukoli provedenou akci. Pokud jste omylem smazali text (a ještě neuložili dokument), tento krok vám ztracený úsek obnoví. Dá se použít několikrát. Ctrl+Y pak znovu provede vrácenou akci, takže se můžete pohybovat v různých fázích toho, co jste dělali.

Kdo hledá, najde

Zkratka Ctrl+F obecně slouží k vyhledávání, primárně textu na stránce prohlížeče nebo v dokumentu. Otevře vám okénko, do kterého zadáte hledanou frázi. Stisknutí Alt+Tab vás posouvá mezi otevřenými okny všech spuštěných programů. Zkratka Ctrl+Backspace smaže celé slovo, ne pouze jeden znak. Pokud držíte Ctrl a mačkáte směrové klávesy, posouváte se například v psaném textu do stran o celé slovo.

iZdroj fotografie: Pixabay

Použití Ctrl+Home vás posouvá na začátek dokumentů, Ctrl+End na jejich konec. Většina těchto zkratek funguje i na Macu, jen nepoužívá Ctrl, ale funkční klávesu se symbolem „čtyřlístku“. Rozhodně se klávesových zkratek nebojte, ve spojení s myší jsou obrovským krokem k pohodlné práci a ovládání celého uživatelského prostředí jakéhokoli počítače. Ty, které použijete víckrát, vám pak rychle přejdou do krve a nebudete nad nimi ani přemýšlet.

Zdroj: ComputerHope

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články