Na Ukrajině se objevil velmi vzácný tank T-84 Oplot-M, který předčí většinu ruských strojů

Ukrajina má dlouhou tradici výroby tanků z doby Sovětského svazu. Problémem byla špatná ekonomická situace, která možnost výroby zbraní limitovala.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Po invazi Ruska na Ukrajinu v únoru 2022 země žádá spojence o poskytnutí zbraní, které by jí umožnily bránit se proti mnohem silnějšímu nepříteli. A to i o tanky, protože i v nich má Rusko velkou přesilu. Ukrajina by mohla být schopna konkurovat výrazně lepší kvalitou svého domácího stroje T-84 Oplot-M z dílen charkovského závodu KMBD. Ale nemůže, protože těchto kvalitních tanků měla na začátku konfliktu jen šest.

Produkce T-80 se nezamlouvala Rusku

Charkovský závod je desetiletí proslulý svými výrobky. Po rozpadu Sovětského svazu se v něm vyráběly moderní T-80 a Ukrajina v produkci pokračovala. Chtěla je i vyvážet, ale narazila na odpor Ruska, kterému měla patřit většina duševního vlastnictví k tomuto modelu. Proto se v 90. letech Ukrajinci rozhodli na základě T-80 postavit jiný model, kde by tento problém neměli. V roce 2009 dostala ukrajinská armáda 10 tanků T-84 Oplot M, z nichž čtyři prodala. Dalších několik desítek jich má Thajsko.

Charkovskému závodu se při konstrukci podle mnoha odborníků povedl opravdu skvělý stroj, který v mnoha ohledech vyniká. Na rozdíl od T-80 nemá turbínový motor, ale dieselový. Ten je však silný a tanku umožňuje na silnici dosáhnout rychlosti 70 kilometrů v hodině. Někdy je proto Oplot také přezdívaný létající tank. I dojezd je kolem 500 kilometrů, o čemž se ruským turbínovým T-80 může jenom zdát. Posádka stroje je tříčlenná.

Věž by Oplotu odlétávat neměla

Podařilo se vyřešit i největší problém sovětské konstrukce tanků, kterým je uložení munice. Nové Oploty mají modernizovanou věž, kde je munice uložena v prostoru odděleném od posádky. V případě zásahu by tak neměla nastat exploze a odhození věže tak, jak je to vidět u mnoha ruských tanků. Stroj má navíc moderní vícevrstevný pancíř a reaktivní pancéřování, které má být účinnější než předchozí modely. To vše je doplněno systémem aktivní ochrany, laserovým detektorem nebo kouřovými granáty.

iZdroj fotografie: Uživatel VoidWanderer / Creative Commons / CC BY-SA

Hlavní zbraní tanku je dělo KBA-3 s hladkou hlavní ráže 125 milimetrů, i když v plánu bylo produkovat i stroje s dělem ráže 120 milimetrů, které by mohlo pálit munici užívanou státy NATO. Tank má automatické nabíjení a vozí s sebou 46 nábojů čtyř základních typů. Z jeho děla je navíc možné odpalovat laserem naváděné protitankové střely s dosahem až pět kilometrů. Výzbroj je doplněna o koaxiální kulomet, další protiletadlový je na věži tanku.

Ačkoli by se nyní moderní stroj Ukrajincům hodil, nebyli schopni ho po roce 2014, kdy Rusko obsadilo Krym a vyvolalo rebelie ve východních částech země, vyrábět. Část dílů se produkovala na Krymu a charkovská továrna tvrdě pracovala hlavně na modernizaci tanků T-64, které jsou nyní páteří ukrajinských tankových vojsk. Charkov se během invaze Rusku obsadit nepodařilo, ale je stále v dostřelu. Závod pochopitelně byl a je cílem útoků a je otázka, v jakém se v současnosti nachází stavu.

Zdroj: ArmyTechnology

Co si myslíte o kvalitě ukrajinského tanku T-84 Oplot-M?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články