Video: Ukrajinci při ruském útoku přišli o několik bojových letadel MiG-29 na letišti. Zbyla z nich doslova hromada šrotu

Ukrajinské letectvo bylo a je málo početné, MiG-29 je jednou z jeho hlavních opor. Ovšem i tak jich není mnoho, Ukrajina proto žádá spojence o bojové stroje.

i Zdroj fotografie: Oleg Belyakov / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruské útoky řízenými střelami mohou Ukrajině způsobit nemalé škody, a to nejen na civilní infrastruktuře, jejich hlavním cíli v posledních měsících. Rusko dokázalo během svých akcí významně poškodit i ukrajinské vojenské letectvo. Na veřejnost se dostalo video ukazující následky útoku nejspíše na jedno z letišť. Vidět jsou na něm zničené vraky bojových letadel Mikoyan MiG-29 Fulcrum, u nichž je jen malá pravděpodobnost jejich opravy.

Zničených MiG-29 mohla být až desítka

Kolik letadel na videu je není zcela jasné, ale některé zdroje mluví až o 10 strojích. To je pro Ukrajinu velmi citelná ztráta, protože na začátku ruské invaze měla ve výzbroji 43 MiG-29 a jednalo se o nejpočetněji zastoupený letoun. Ovšem není jasné, ze kdy video uveřejněné v únoru 2023 pochází. Tvrzení, že z léta 2022, nejspíše neodpovídá, jelikož na stromech není vidět listí. Může jít tedy o záběry z prvních měsíců ruské invaze, kdy se Rusko častěji soustředilo na vojenské cíle. Podivné také je, proč více strojů stálo natěsnáno na jednom místě.

Letouny MiG-29 byly v SSSR zařazené do výzbroje v roce 1983 a ve své době patřily mezi světovou špičku. V současnosti jsou již ale považovány za zastaralé, zvláště pokud se jedné o nemodernizované typy. Letoun má velmi dobrou manévrovatelnost, jeho rychlost je až Mach 2.3, ale nemá příliš dlouhý dolet. Má však již dnes zastaralý radar, není schopen používat nejnovější typy zbraní a unese jen menší náklad pro útok na pozemní cíle. Ukrajinští technici ho ale byli schopni upravit třeba pro použití protiradarových střel AGM-88 HARM.

Rusko může letadla najít pomocí satelitů

Zveřejněné video, i když možná téměř rok staré, může mít dopad na prosby ukrajinských představitelů u západních spojenců o dodávky bojových letadel. Nejčastěji se mluví o amerických General Dynamics F-16 Fighting Falcon, ale v úvahu samozřejmě připadají i jiné stroje. Západní politici mohou mít obavy, zda by Rusko nebylo schopné letadla svými útoky podobně zničit. Odhalit umístění letadel na libovolném letišti Rusko za pomoci svých satelitů dokáže, stejně tak jako na cíl zaútočit řízenými střelami.

Problémem většiny západních strojů je skutečnost, že potřebují velmi kvalitní letiště, a těch je na Ukrajině jen několik. Například MiG-29 mohou startovat i z provizorních ploch. Cílů pro ruské útoky by byl jen omezený počet, protože F-16 by se nedaly rozptýlit na mnoho míst. Ukrajinská protivzdušná obrana sice značně zesílila, ale ani tak nedokáže zastavit všechny ruské řízené střely. U některých typů jako Ch-22 nebo Kh-47M2 Kinžál toho ani není schopna. Na druhou stranu by silnější letectvo Ukrajině jistě poskytlo některé výhody.

Kdy a jak podle vás Rusko zničilo letadla MiG-29 na videu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články