Ukrajinci používají výkonnou plastickou trhavinu z Británie. Oproti Rusku mají výhodu

Ukrajině chybí řízené střely s dlouhým doletem, nahrazuje je provizorními drony. Potřebuje na nich ale dobrou hlavici schopnou ničit i při velmi malé hmotnosti.

i Zdroj fotografie: Marion Doss / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud chce Ukrajina zaútočit na některé strategické cíle na území Ruska, nemá k tomu téměř žádné klasické zbraně a například raketomety HIMARS se k tomu zavázala nepoužít. Jedinou její možností je provizorně namontovat na drony nějakou výbušninu, poslat je nad Rusko a snažit se vojenské cíle zasáhnout. Potřebuje k tomu nejen stroje s dostatečným doletem a nosností, ale i velmi výkonné trhaviny. Podle všeho k tomu začala používat britskou plastickou trhavinu PE8 L23A1.

Drony se objevily nad ruským Belgorodem

Na konci února zaútočily minimálně tři neznámé typy dronů na cíle v okolí ruského města Belgorodu. K cíli evidentně nedoletěly, nejspíše se je podařilo sestřelit ruské protivzdušné obraně, ale opakovaně se objevily zprávy o výbuších ve městě či jeho okolí, proto je možné, že jiné své cíle zasáhly. Zajímavý je nejen dron, jehož typ je dle všeho neznámé konstrukce, ale i fotografie neseného nákladu.

Snímky ukazují minimálně dvě ploché kostky bílé plastické výbušniny, které byly pod dronem umístěny. Odborníci je identifikovali jako plastickou výbušninu PE8 L23A1 pocházející z produkce britské firmy Chemring Energetics UK Ltd. Protože Velká Británie patří k nejštědřejším podporovatelům Ukrajiny v boji s ruskou invazí, není vyloučeno, že pochází z dodávek pomoci, ale Ukrajinci ji samozřejmě mohli koupit i na běžném trhu.

Britská trhavina je na podobné bázi jako semtex

Trhaviny rodiny PE8 jsou vyrobeny na bázi Hexogenu známého také pod zkratkou RDX. Jde o látku používanou ve známých výbušninách, jako je C4 nebo český semtex. PE8 je známá svou velkou silou, dá se velmi snadno tvarovat a je voděodolná, je ji tedy možno používat i pod hladinou, a to dokonce v případě vyššího tlaku. Běžně se používá nejen k vojenským účelům, ale třeba i při různých demolicích.

Jeden dron podle všeho unese dvě cihličky PE8, jedna by podle specifikací ze stránek výrobce měla mít hmotnost 320 gramů. I když jde o velmi silnou trhavinu, jen 640 gramů nemůže způsobit nějaké významné škody. Výjimkou by byly situace, kdy by se sebevražedným dronem podařil zasáhnout sklad munice nebo paliva. Otázkou samozřejmě zůstává, jak tyto drony Ukrajina na větší vzdálenost ovládá, zda mají navádění prostřednictvím GPS, nebo jsou stále v dosahu řídícího signálu a útok s nimi provede lidský operátor.

Jak silné mohou být dvě cihličky plastické trhaviny na dronu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články