Ukrajina přišla s novou, ještě nebezpečnější, minometnou municí. Vyrábět by se mohla v Česku

Ukrajina vyvinula nový typ minometné munice, zasahuje mnohem větším počtem střepin. Vyrábí ji v zahraničí, vyloučeno není, že dokonce v České republice.

i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Jednou z důležitých, ale často opomíjených zbraní současného ukrajinského bojiště jsou minomety. Kvůli jejich nižší hmotnosti, ale i menšímu dostřelu, než jaký mají děla, se na ně často zapomíná. Ale dokáží i menším jednotkám poskytovat silnou podporu. Jejich projektily mohou díky své trajektorii zasahovat cíle pro děla nedostupné a střepiny z nich se rozlétnou rovnoměrně do stran, což se u dělostřelecké munice neděje. Ukrajina nyní začala vyrábět nové, mnohem účinnější druhy munice.

Těžké minomety střílí i 8 kilometrů daleko

Podle dostupných zpráv začala ukrajinská firma Ukroboronprom munici produkovat v jedné z členských zemí NATO a jedním z kandidátů je Česká republika. Prvním druhem munice jsou projektily do těžkých minometů ráže 120 milimetrů. Těžké minomety jsou velmi účinné zbraně s dostřelem kolem 7 až 8 kilometrů, i když existuje i speciální munice s prodlouženým dostřelem, může být i přesně naváděná.

Projektily ráže 120 milimetrů dokáží být nebezpečné pro nekrytou pěchotu do vzdálenosti 50 až 60 metrů od centra exploze, i když střepiny za určitých okolnosti mohou létat až do vzdálenosti 250 metrů. Těžké projektily navíc mohou při přímém zásahu zničit i lehce pancéřovaná vozidla. Ukrajina má ve své výzbroji minomety ráže 120 milimetrů sovětské konstrukce jako 2S12 Sani nebo vlastní konstrukce M120-15 Molot. Z Česka měla dostat i minomet vz. 82 PRAM-L.

Do minometů je k dispozici účinnější munice

V zahraničí ale Ukrajinci vyrábějí i minometnou munici pro středně těžké minomety ráže 82 milimetrů. V tomto případě se jedná již o mnohem lehčí a snadno přepravitelné zbraně. V zahraničí do nich vyráběná munice má dostřel 4,5 kilometru, ačkoli některé typy munice mohou létat ještě dále. Ukroboronprom měl však vyvinout nový a mnohem smrtelnější typ projektilu, který se rozlétne na 2,5krát větší množství střepin než standardní munice. Dokáže být nebezpečný i na více než 15 metrů od centra výbuchu.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY

Ve výzbroji mají ukrajinští vojáci vysoké počty středních minometů v mnoha provedeních. Na bojišti je tak vidět například sovětský 2B14 Podnos nebo domácí KBA-48M. Pro někoho může být překvapením i používání íránských minometů HM-19, protože Írán je spojencem Ruska. Ve skutečnosti nikdy zbraně na Ukrajinu nedodal, jde o Američany zabavený kontraband pašovaný Íránci od Jemenu. Takto zabavené zbraně Spojené státy předávají Ukrajině.

Za jak důležitou zbraň považujete minomety?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články