Ukrajinské jednotky dobyly ruský systém elektronického boje. Proč je to pro zahraniční zpravodajství jackpot?

Může se jednat o dosud nejcennější úlovek, konkrétně jde o část bojového systému, který byl během probíhajícího konfliktu získán ukrajinskou armádou.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace
                   

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu byla ruská armáda několikrát velmi citelně zasažena. Dokonce v takové míře, že nechala na bojišti značné množství techniky. To zahrnuje tanky, munici či drony. Tyto úlovky jsou sice cenné, dosud nejpřínosnějším artefaktem je ovšem část elektronického bojového systému Krasucha (krasavice). Jednotka byla nalezena na boku v příkopu, takže mohla např. sklouznout z transportéru během přesunu.

Co všechno bojová „kráska“ umí?

Krasucha-4 sestává ze dvou částí, tedy samotného systému a modulu řídicí jednotky. Ty jsou odděleně naložené na dvou nákladních vozech. Tento systém se používá už více jak dekádu a jde o produkci KRETu (Concern Radio-Electronic Technologies) vlastněného ruskou státní skupinou. Ta se zaměřuje primárně na vývoj a výrobu specializovaných vojenských technologií a systémů.

Krasucha-4 má operační dosah 300 kilometrů a je určena k zaměření radioelektrických systémů především vzdušných strojů. Sem patří hlavně bezpilotní letadla a také raketové systémy. Krasucha-4 dovede také rušit varování před těmito technologiemi a znemožnit funkci kontrolních systémů AWACS. Ty dovolují Ukrajině a jejím spojencům používat vlastní drony, stejně jako špionážní satelity nejrůznějšího původu.

Vysazení systému poblíž Kyjeva

Kromě toho se dá mobilní jednotka použít pro pozemní blokaci velkých radarů a zastínění ruských jednotek před sledováním. Strategicky dává její vyložení poblíž Kyjeva smysl, protože dovede krýt postup útočících jednotek. Dá se také využít pro blokování sledování jednotkami NATO, i když tyto stroje přestaly využívat ukrajinský vzdušný prostor. Podle nedávných zpráv použilo americké letectvo v Evropě stroje F-35 ve stealth módu.

Krasucha je perfektní protiopatření v případě, že nevíte, co a proč se k vám takto blíží. Z celé události ale není jasné, proč ruské jednotky někde nechaly takto cennou technologii. Podle úředníků amerického letectva se Rusko v oblasti elektronické války v poslední době nijak neposunulo. I pokud to plánuje v budoucnu, nabízí právě Krasucha možnost poznat jejich aktuální schopnosti. Informace budou poskytnuty i NATO a půjde o značnou výhodu.

Co dalšího podle vás ukrajinské jednotky takto ukořistí?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články