Ukrajina požádala o zakázanou kazetovou a fosforovou munici. Rusko ji využívá poměrně často

Kazetová munice je úmluvou zakázána, ale Ukrajina ani Rusko se k ní nepřipojily. Použití fosforu může v konkrétních případech odporovat ženevským konvencím.

i Zdroj fotografie: Uživatel manhhai / Creative Commons / CC BY
                   

Válka na Ukrajině je pro civilizované země specifická tím, že v ní obě strany používají zbraně na mnohých místech považované za zakázané, nebo minimálně velmi kontroverzní. Podle dostupných údajů tak mnohem častěji činí Rusko, ale někdy je nasadí i Ukrajina. V poslední době vzbudila hlavně v Německu podrážděnou reakci žádost ukrajinského místopředsedy vlády Alexandra Kubrakova o kazetovou nebo fosforovou munici. Většina západních zemí je považuje za zakázané zbraně.

Kazetovou munici Ukrajina většinou nedostává

Představa, že západoevropské země takové zbraně Ukrajině dodají, je víceméně nemyslitelná a pravděpodobně je ve svých arzenálech nemají. I když například USA by ve skladech takovou munici mít měly, ale třeba střely do raketometů HIMARS, ač existují i v podobě kazetové munice, byly Ukrajině dodány jen ve verzi nekazetové. Ale záběry na sociálních sítích ukazují, že Ukrajinci mají a používají například izraelské minometné kazetové granáty M971.

Kazetová munice je speciálním druhem munice, která nemá klasickou výbušnou hlavici. Místo ní obsahuje kontejner s takzvanou submunicí. Kontejner se nad cílem otevře a submunici doslova rozhodí na velikou plochu. Submunice může být klasicky výbušná, ale i protipancéřová, zápalná nebo jiného typu. Problémem je, že některé kusy často neexplodovaly a zůstávaly nebezpečné léta po konfliktu. Proto vznikla v roce 2008 Dublinská úmluva zakazující tento typ munice. Ale Rusko ani Ukrajina ji nikdy nepodepsaly a nemusí se jí řídit.

Pravdou zůstává, že i přes skandál v podobě ukrajinské žádosti je to především Rusko, které v konfliktu na Ukrajině tento tento typ munice velmi často používá. Vystřeluje ji například z těžkých salvových raketometů Tornádo či Smerč. Podle organizace Human Rights Watch ruské jednotky tuto munici použily i při odstřelování měst jako Charkov, Kramatorsk a Derhači, což si vyžádalo i oběti mezi civilisty.

Bílý fosfor vytvoří děsivý hořící déšť

Fosforová munice je jiným druhem kontroverzní zbraně a její použití není zakázané, ale podle mezinárodního výkladu odporuje ženevským konvencím v případě, že je použita v zastavěných oblastech. Jde o zbraně, jejichž hlavní složkou je bílý fosfor. Je nejen jedovatý, ale na vzduchu je samovznětlivý. Munice, případně letecké pumy jím naplněné se v cíli rozletí a celé okolí pak doslova zasype hořící déšť.

Exploze fosforové munice jsou velmi specifické a videa z Ukrajiny dokazují, že Rusko tento druh munice použilo, a to i v zastavěných oblastech. Lidé zasažení hořícím bílým fosforem většinou utrpí velmi silné popáleniny. Hořící fosfor je takřka nemožné uhasit, například polití vodou je absolutně neúčinné, a i když zhasne, po přístupu ke vzduchu znovu vzplane. Pomocí je jen vyříznutí zasažené tkáně, navíc popáleniny fosforem se velmi obtížně hojí.

Jak se díváte na používání kazetové a fosforové munice?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články