Čechům byly ukradeny údaje k e-mailovým adresám, možná i vám. Je nutné okamžitě jednat, škody mohou být obrovské

Čechům byly ukradeny údaje k e-mailovým adresám. Je nutné si to rychle zkontrolovat, může jít o údaje někoho z nás. V takovém případě hrozí výskyt cílených kybernetických útoků.

do počítače aplikaci i Zdroj fotografie: User:Kowalski7cc / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Masivní úniky uživatelských dat nejsou nijak časté, ale pokaždé představují závažný problém. Nyní se hackerům povedlo odcizit miliony uživatelských hesel k e-mailovým adresám. Pro všechny postižené uživatele se jedná o zásadní bezpečnostní riziko, které může vést k závažným kybernetickým útokům. Tyto útoky budou cílit přímo na jejich osobu a mohou mít větší úspěch v dosažení jejich hlavního cíle – získat přístup k penězům obětí.

Byla ukradena hesla k e-mailovým adresám

K celé situaci se vyjádřil bezpečnostní analytik Troy Hunt, který vytvořil webovou stránku „Have I Been Pwned„. Primárním účelem tohoto webu je, aby si mohli uživatelé ověřit, zda není jejich e-mail součástí balíčku uniklých dat. Troy Hunt tvrdí, že nikdy dřív nezažil, aby v jednu chvíli na internet uniklo tak velké množství dat. Přiznává, že se jedná o děsivou zkušenost, která svědčí o dobré připravenosti a organizaci hackerů. Uniklý soubor obsahuje celkem 71 milionů e-mailových adres a na 100 milionů hesel k e-mailovým adresám.

e-mailovým adresám
iZdroj fotografie: Santeri Viinamäki / Creative Commons / CC BY-SA
Hackeři se dostali milionům hesel k e-mailovým adresám.

Jednalo se o organizovaný útok

Masivní balíček uniklých dat má velikost 104 GB a na internetu se poprvé objevil na podzim roku 2023. Podle dostupných údajů obsahuje balíček až 35 % údajů k e-mailovým adresám, které nikdy dřív na internetu neunikly. Hackeři tak získali přístup k milionům nových uživatelských údajů. Ukradené údaje mohou být následně zneužity k dalším kybernetickým útokům, které mnohdy končí i ztrátou peněz. Samotní hackeři, kteří pravděpodobně pracovali jako organizovaná skupina, nabízí celý balíček dat k prodeji na takzvaném darknetu, kde o něj mohou projevit zájem další kyberútočníci.

věci z druhé ruky

Češi používající e-mail mají problém: Unikly údaje od 1 500 000 účtů, možná je mezi nimi i ten váš

Okamžitě si změňte heslo

Každý uživatel by si měl raději zkontrolovat svou e-mailovou adresu na zmíněném webu „Have I Been Pwned“. Pokud byste zjistili, že byly odcizeny také vaše údaje k e-mailovým adresám, měli byste si okamžitě změnit přístupové heslo do svého e-mailového klienta. V opačném případě hrozí jeho zneužití. Podobně si můžete ověřit také své přístupové heslo na stránce „1Password„. Tuto službu lze bezplatně používat po dobu čtrnáctí dnů, takže s testováním rozhodně neváhejte.

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články