U Kodaně vyrostou obří vertikální zahrady s produkcí 1 000 tun ročně

Dánská startupová firma Nordic Harvest plánuje ambiciózní projekt. Na kraji Kodaně do konce roku 2021 vyroste obří vertikální farma s produkcí až 1 000 tun zeleniny ročně. Na stavbě startup spolupracuje s taiwanskou společností YesHealth.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Vzhůru, nikoliv do stran

Celá spolupráce si klade za cíl vytvoření komplexního zařízení, které na rozdíl od běžných farem neroste do šířky, ale do výšky. Díky tomu nedochází k zaplnění jinak využitelné zemědělské plochy. Rostliny na farmě porostou na 14 podlažích a celá farma nabídne 75 000 metrů čtverečních zemědělské půdy.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Vertikální zahrady mají být budoucností

Inovativní přístup zvolili v Nordic Harvest i v případě pěstování. Produkce zeleniny bude probíhat hydroponicky. K růstu rostlin není zapotřebí půda, ale pěstují se ve vyživujícím roztoku. K osvětlení navíc v Nordic Harvest nezvolili denní světlo, ale systém komplexního LED osvětlení.

Celý projekt vertikální farmy slibuje stovky tun zeleniny ročně, ve startupu mluví až o 1 000 tunách zeleniny. Jakkoliv se toto číslo zdá nadsazené, při slibovaných 15 sklizních ročně není jeho dosažení nemožné.

Podle statistik Evropské unie z roku 2016 se Dánsko neřadí k největším producentům zeleniny. Do špičky v oblastech pěstování zeleniny patří především státy z východní a jižní Evropy.

  • Rumunsko (22,1 %)
  • Polsko (15,4 %)
  • Španělsko (11,9 %)
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Očekává se velká produkce

Pěstování s ekologickým podtextem

Dánský startup dlouhodobě podporuje myšlenku ekologicky udržitelného zemědělství. Při produkci na farmě v Kodani nepoužijí pesticidy a množství hnojiva sníží na minimum. Pro napájení farmy využijí pouze energii získanou z větrných elektráren.

Startup tímto krokem chce především motivovat další subjekty k podobným projektům. Při počtu zařízení, které pokryjí zhruba 20 fotbalových hřišť, se stan e Dánsko zcela nezávislé na importu zeleniny. Vertikální farmy tak dle společnosti výrazně promluví do zemědělství po celém světě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Zobrazit další články