Nabíjel si telefon, pak dostal pokutu 100 000 Kč. Stát se to může i vám, na tuto chybu je třeba si dát pozor

Ceny energií neustále stoupají a i nabitý telefon vás může přijít na několik tisíc korun. Tento způsob nabíjení rozhodně nezkoušejte. Může vás stát i váš život.

telefon i Zdroj fotografie: Christina "VisualBeo" Horvat / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zdražování elektřiny a energií celkově může pro spoustu lidí představovat nepříjemný zásah do rodinného rozpočtu. Způsobů, jak se s takovou situací vyrovnat, může být hned několik. Někteří lidé hledají možnosti, jak si potřebné prostředky navíc sehnat například přivýdělkem. Případně se uskromní v jiných oblastech svého života. Existují však lidé, kteří dokáži přijít se skutečně originálním řešením, které však může jedince dostat i do křížku se zákonem. Nabíjet telefon na veřejném osvětlení vaši situaci vážně nevyřeší.

Nabíjel telefon na pouličním osvětlení

Kuriózní případ se odehrál nedávno v Praze, kde policie zadržela muže, který svůj telefon připojil k veřejnému osvětlení. Tím se muž dopustil trestného činu nelegální krádeže elektrického proudu. Je nutné také zdůraznit, že podobný způsob nabíjení mobilního telefonu může být krajně nebezpečný. Jednoduše může dojít k zásahu elektrickým proudem, který může v krajním případě skončit i smrtí. Podobně bizarní byl i případ bezdomovců v Brně, kteří si podobným způsobem vytápěli stan, ve kterém přebývali.

Nelegální odběr energií

Pokud pomineme podobné extrémní případy, nelegálním odběratelem elektrického proudu se může stát každý z nás a nabitý telefon v tom nemusí hrát žádnou roli. Černým odběratelem se stává každý, kdo odebírá elektrickou energii bez řádně sjednané smlouvy s poskytovatelem. K tomu může dojít v případě, že váš stávají poskytovatel zkrachuje a vy si v dané lhůtě nesjednáte smlouvu u nového. Podobný případ může nastat, když vám vyprší sjednaná smlouva a vy nezažádáte o její prodloužení či nesjednáte novou u jiné společnosti. Vždy si tedy hlídejte své smlouvy a vyhněte se možným problémům.

iZdroj fotografie: Dietmar Rabich / Creative Commons / CC BY-SA

Další možností, jak se můžete stát černým odběratelem energií, jsou porouchané měřáky. Zvlášť u starších zařízení se může stát, že nebudou správně zaznamenávat skutečný odběr spotřebované energie. Nechávejte si tedy hodiny, které odběr zaznamenávají, pravidelně kontrolovat.

Hrozí vysoké pokuty

Pokud se podobným nedopatřením dopustíte nelegálního odběru elektřiny i vy, měli byste příčinu problému co nejrychleji napravit. Polehčující okolností může být, pokud se sami nahlásíte příslušnému poskytovateli. V nejlepším případě se na následné kompenzaci spotřebovaného proudu vzájemně domluvíte. V nejhorším případě vám může být naúčtován až jedenáctinásobek běžné ceny pro daný region. V takovém případě se vám může každý nabitý telefon značně prodražit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články