Srovnání obrněných transportérů Altug a BTR-4MV1: Mají zcela odlišnou koncepci, ukrajinský za tureckým zaostává

Obrněné transportéry jsou jednou z nejdůležitějších zbraní pro mobilitu pěchoty i boj. Turecká a ukrajinská koncepce se v mnohém odlišují.

i Zdroj fotografie: Uživatel VoidWanderer / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Současná pěchota se při své činnosti neobejde bez kvalitních obrněných transportérů. Spojují v sobě několik výhod, jelikož nejen poskytují mobilitu družstvu vojáků, ale zároveň je chrání před nepřátelskou palbou. Protože jsou vyzbrojené, dokáží se bránit nebo poskytovat silnou palebnou podporu. Koncepce se ale mohou lišit, což může dokazovat srovnání moderního ukrajinského transportéru BTR-4MV1 a tureckého Altuğ 8×8.

Vysoká ochrana tureckého transportéru

Čím turecké vozidlo zaujme, je výška 4 metry i s bojovým modulem, což není málo – dost to bude transportér demaskovat. Ale osádce 3 vojáků a 9tičlennému výsadku poskytuje zhruba stejně prostoru jako ukrajinský protějšek, důvodem je ochrana. podlahu do tvaru V, což slouží k odklánění výbuchů min a nástražných náloží. Vůbec na ochranu se zde dbá, protože transportér je obložen vyměnitelnými keramickými pláty. Jeho hmotnost se odhaduje na 30 tun, neznamená to však nižší mobilitu.

Rychlost je stejná jako u ukrajinského protějšku – 110 kilometrů v hodině, ten je ale vysoký jen 2,8 metru. Uvnitř je stejně početná osádka, jenom výsadek má o jednoho vojáka méně, ale i s přídavnou ochranou váží jen kolem 23 tun. Ovšem protiminovou ochranu zajišťuje jen na plochou podlahu přidaná pancéřová deska, což není tak účinné. Moderní keramické vyměnitelné moduly transportér postrádá, ačkoli je ukrajinský průmysl dokáže vyrobit. Ale na rozdíl od tureckého protějšku je schopen plavby.

Výzbroj transportérů je měnitelná

Nutno dodat, že vzhledem ke geografii Turecka by byla u Altuğu tato schopnost asi nadbytečná. Na nedávné výstavě Saha v Istanbulu byl transportér představen s dálkově ovládanou věží s kulomety 12,7 a 7,62 milimetrů. Ovšem existuje i verze vyzbrojená rychlopalným kanonem ráže 35 milimetrů a na platformu lze namontovat i modul s dělem ráže 105 milimetrů. Ovšem velmi užitečné je odklánění tepla motoru a vybavení detektorem laserového ozáření, akustickým detektorem střel a aktivní ochranou.

O něčem takovém si může osádka ukrajinského transportéru nechat jenom zdát, takže bezesporu je v této oblasti stále co dohánět. Každopádně výzbroj nové verze BTR-4 je velmi silná, tvoří ji rychlopalné dělo ráže 30 milimetrů a koaxiální kulomet ráže 7,62 milimetrů. Doplněna je 4 řízenými protitankovými střelami. Je možné 2 střely nahradit i granátometem ráže 30 milimetrů. Existuje i modul s dělem ráže 120 milimetrů, které dokáže vozidlo proměnit ve stíhač tanků.

Který obrněný transportér na světě je podle vás ten nejlepší?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články