Turecká obrněná vozidla Kirpi slaví úspěch nejen na domácí půdě. Kvalitní MRAP se osvědčil třeba v bojích na Ukrajině

Turecký zbrojní průmysl je v posledních letech pověstný řadou vyspělých zbrojních systémů. Obrněná vozidla Kirpi k nim patří, osvědčila se i v bojích.

i Zdroj fotografie: Uživatel CeeGee / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud turecká armáda vyráží do boje, její vojáci velice často používají moderní turecká obrněná vozidla typu MRAP jménem BMC Kirpi. V jejich konstrukci se podařilo skloubit vysokou mobilitu a ochranu a zároveň je uvnitř i dostatek místa. Kromě akcí turecké armády je možné je v boji vidět i na Ukrajině a jeden ukořistěný vůz kupodivu do své výzbroje zařadila i ruská armáda, vlastní je i ozbrojené síly několika zemí.

Vozidlo odolné proti minám turečtí vojáci potřebují

Turecko se již dlouhá léta snaží být ve většině zbrojních segmentů nezávislé na jiných dodavatelích a v projektu MRAP Kirpi se mu to rozhodně podařilo. Společnost BMC ho představila kolem roku 2008. Tureckým ozbrojeným silám často operujícím proti Kurdům a v posledních letech i na severu Sýrie, kde se mohou setkat se střelbou z ručních zbraní a nástražnými výbušninami a minami, projekt odolného MRAP velmi vyhovoval. Některá vozidla mívají i slat mříže proti kumulativním hlavicím.

Kirpi má podobně jako jiná vozidla tohoto typu podvozek ve tvaru V, což znamená, že případný výbuch miny nebo nastražené výbušniny karoserie odkloní mimo kabinu, kde se nachází osádka. Vozidlo sice může být poškozené, ale lidé uvnitř explozi přečkají. Obrněná karoserie jim navíc poskytuje ochranu proti palbě ručních zbraní. Do vozidla se vejde 13 až 15 cestujících, ale existují i varianty v podobě sanitky a další.

Kirpi je v menší a větší variantě

Existují dva základní typy vozidel Kirpi, a to krátká na podvozku 4×4 a dlouhá s podvozkem 6×6. První je 6 metrů dlouhá, druhá má délku necelých 7,1 metru. Hmotnost podle velikosti, ale i pancéřování dosahuje kolem 20 tun. Rychlost vozidla na silnici může být až 100 kilometrů v hodině, při úsporné jízdě může vozidlo na plnou nádrž urazit až tisíc kilometrů. Na jeho střeše bývá umístěn lehký nebo těžký kulomet, je možné sem instalovat i dálkově ovládanou stanici s některou z těchto zbraní.

Kirpi za sebou mají několik bojových konfliktů. Turecko je nasadilo například ve střetech s Kurdy nebo při invazi na severu Sýrie. Několik vozidel dostaly i libyjské síly podporované Tureckem ve zdejší občanské válce, další má třeba Tunisko. Kolem 200 jich získala Ukrajina, určitě jich už minimálně 50 obdržela a další jsou na cestě. Zajímavé je, že ukořistěný Kirpi si nechala i ruská armáda, jen ho přelakovala a namalovala na něj identifikační V.

Jak hodnotíte kvalitu tureckého MRAP Kirpi?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články