Spěcháte do práce a snažíte se spojit spěch a správný pořádek své ranní rutiny. V jedné ruce ideálně telefon, druhou zamykáte a najednou je něco opravdu špatně.
Ani stopa po tom hladkém pohybu a lehkém klapnutí, jak je tomu v jiné dny. Místo toho jen něco cvakne a najednou s klíčem nemůžete ani tam, ani zpátky. Zaberete ještě jednou a rázem držíte polovinu klíče v ruce. Opravdu perfektní způsob, jak zahájit běžný den, nemyslíte? Instinktivní první možností řešení je najít kontakt na nejbližšího zámečníka, protože je potřeba klíč odstranit. Ale co když existují postupy, jak to udělat svépomocí?
Proč se vlastně klíče lámou?
Má to několik příčin. Obecně jsou klíče vyrobeny z celkem měkkých kovů, jako je mosaz nebo nikl. Pravidelné používání je nevyhnutelně namáhá, časem se tak objeví mikropraskliny. Jak stárne samotný zámek, ztrácí vnitřní lubrikaci, případně se může jednoduše zaseknout.
Vidíte malý kousek klíče?
Jestli vám ze zámku kouká malý kousek kovu, promažte zámek trochou oleje nebo kapaliny WD-40. Tato možnost je snazší, protože přípravek má dlouhou a tenkou hadičku. Stříkněte olej do zámku mezi klíč a vložku. Pozor, může to chtít oleje poměrně hodně. Pak už se dá fragment pomocí kleští či pinzety vytáhnout.
Nevidíte vůbec nic?
Jestli se klíč zalomil hluboko a nevidíte ani kousek, je situace ošemetnější. Dost možná se vám to nepodaří bez poničení samotného zámku. Zbytek klíče je možné s trochou šikovnosti uvolnit pomocí šroubováku s plochou hlavou. Jakmile ho dostanete trochu ven, dají se použít kleště nebo pinzeta, případně opravdu silný magnet. V některých případech lze použít i silné technické lepidlo. Naneste ho na část, kterou držíte.
Následně zasuňte do zámku a přitlačte na druhou polovinu. Po zaschnutí lepidla máte šanci vytáhnout obojí ven.
Profesionální vytahovač
Existují nástroje přímo určené na vytahování klíčů ze zámku. Vypadají trochu jako šperháky a fungují na principu drátku s pevným háčkem na konci. Strčte takový do zámku po straně, kde jsou zoubky původního klíče. Pak už jím stačí jen lehce otočit, a jakmile se zachytnete za tělo klíče, máte prakticky vyhráno.
Zámečník není žádná hanba
Vždycky mějte na paměti, že ačkoli jde o použitelné metody, zámky a klíče mají mnoho nuancí, které zachytí jen zkušený profesionál. Zvažte tedy své možnosti a odhadněte i dovednosti. Zvláště to platí v případech, kdy by prosté zavolání profesionálního mechanika vyšlo jednoduše levněji než případná výměna vámi poničeného zámku. Tento rozdíl se může stírat o víkendech či svátcích, kdy mají zámečnické pohotovosti vyšší taxu.
Jak lámání klíčů zabránit?
Olejování zámku patří k základní péči o tento mechanismus. Právě absence promazání je jednou z hlavních příčin zasekávání, a tudíž i rizika zlomení klíče. Silikonový olej či jiný lubrikant stříkněte do zámku zhruba jednou za půl roku. Případně kdykoli, kdy si všimnete obtíží při manipulaci s klíčem. Neuškodí zákrok ani při prudkých a opakovaných změnách teplot, které kovy roztahují a zase smršťují.
Druhou částí operace jsou samotné klíče, které se taky opotřebovávají. Pokud si všimnete výraznějšího opotřebení, poškrábání nebo prasklinek, nechte udělat nový.