I přes svůj věk jsou transportéry Spartan velmi úspěšné. Na Ukrajinu je dopravují schované na korbě civilního kamionu

Velká Británie dodala na Ukrajinu obrněné transportéry Spartan, další zajistila soukromá sbírka. Jejich dodávky je vhodné udržet co nejlépe skryté.

i Zdroj fotografie: Kellie Williams / Creative Commons / OGL
                   

Na Ukrajinu od Západních spojenců v posledním roce proudí velké množství zbraní, munice a velkého vybavení, což jí umožňuje bránit se ruské invazi. Důležitosti dodávek si je samozřejmě vědomo i Rusko, a ačkoli je nikdy nedokázalo nějakým vážnějším způsobem ohrozit, byla by iluze se myslet, že je nesleduje a případně se o to nepokusí. Ukrajinci dle všeho přišli i na rafinované způsoby, jak zbraně dostat na místo určení tajně, například jako obrněné transportéry FV103 Spartan naložené na civilních kamionech.

Transportéry Spartan jsou vyřazované z výzbroje

Transportéry Spartan jsou pásové obrněné transportéry v minulosti vyráběné ve Velké Británii, ale používají se i v několika dalších zemích. Jde vlastně o produkt zapadající do britské rodiny vozidel CVR(T) zahrnující například lehké průzkumné tanky a vozidla jako FV101 Scorpion, FV107 Scimitar a další. Spartan byl do výzbroje britské armády zaveden v roce 1978 a je již delší dobu nahrazován jinými stroji.

Ačkoli se jedná o pásové obrněné vozidlo, nejde o stroj nějaké obří velikosti. Je 5,16 metru dlouhý a 2,48 metru široký. Hmotnost záleží na vybavení, případně přídavném pancéřování, ale nedosahuje více než 10,7 tun. V transportéru je místo pro tříčlennou osádku a čtyřčlenný výsadek vojáků.

Transportéry Spartan jsou i na pásech rychlé

Pancíř chrání osazenstvo transportéru jen proti pěchotním zbraním, ale jeho velikou výhodou je vysoká rychlost, protože dokáže vyvinout až 96 kilometrů v hodině. Jeho dojezd je přes 500 kilometrů. Standardní výzbroj tvoří jen kulomet ráže 7,62 milimetrů, i když se vyskytly verze například s protitankovými střelami. Ačkoli jde o starší vozidlo, na Ukrajině jsou Spartany velmi užitečné, jelikož poskytují ochranu hlavně vojákům v blízkosti bojiště.

Kromě minimálně 35 kusů Spartanů od Velké Británie jich alespoň 50 Ukrajina dostala i díky sbírce Nadace Prytula. Díky nevelké hmotnosti a velikosti se dle všeho transportéry dokáží vtěsnat na korbu klasického kamionu. To značně zjednodušuje jejich přepravu po silnici a zároveň brání sledovat jejich dodávky, protože kamion pak vypadá stejně jako jakýkoli běžný nákladní vůz. Dá se tak uniknout sledování jak ze satelitů, tak prostřednictvím lidských špionů.

Jak vážnou hrozbu může představovat snaha Rusů zastavit přísun zbraní?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články