Ruský raketomet TOS-1A budí hrůzu. Dokáže spálit nebo roztrhat i vojáky, kteří jsou „neviditelní“

Termobarické zbraně jsou již dlouho terčem veliké kritiky. Jsou označovány za nejsilnější nejaderné zbraně a dokáží plošně zabíjet s neuvěřitelnou účinností.

i Zdroj fotografie: Kirill Borisenko / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud je v ruském arzenálu zbraň, která budí hrůzu u nepřátel, je to raketomet TOS-1A. Na první pohled může vypadat jako běžné raketomety, kterých je po světě celá řada. Rozdíl je ale v druhu munice, kterou používá. Ta je termobarická a na nepřítele má strašlivé účinky. Rusko tuto zbraň hojně využívá i ve válce na Ukrajině. Podle zpráv z Ruska se její výroba v závodě Uralvagonzavod nezastavila a na frontu nyní míří nová dodávka.

Žádný úkryt nepomůže

Pokud ruská armáda nasadí raketomety TOS-1, mají to i ti nejodolnější obránci těžké. Mohou se schovat kam chtějí, ale jestliže v jejich blízkosti vybuchne salva těchto raket, mají to spočítané. Termobarická munice totiž klasicky nevybuchuje, ale v místě cíle rozptýlí do vzduchu mrak hořlavého aerosolu, který se pak zapálí. Vše uvnitř mraku shoří. Exploze navíc vytvoří vakuum a tlakovou vlnu, která v okolí doslova trhá živou tkáň. Nezáleží na to, že člověk je schovaný v zákopu nebo bunkru.

Ve světě vlastně neexistuje podobná zbraň, jako jsou raketomety TOS-1. Byly vyvinuty v Sovětském svazu v 70. a 80. letech jako systém, který měl nahradit plamenomet. Ty sice jsou proti zakopané pěchotě a vojákům v bunkrech účinné, ale jejich obsluha se musí přiblížit na krátkou vzdálenost, což je nebezpečné. Rakety, kterých je navíc velký počet, se dají odpalovat z bezpečné vzdálenosti. Mají plošný efekt, který jejich účinnost ještě násobí.

24 raket během několika sekund

Nejnovější varianta TOS-1A přezdívaná Solntsepyok má celkem 24 tubusů na odpálení raket ráže 220 milimetrů. Do výzbroje byl tento typ zaveden kolem roku 2003. Rakety dokáží doletět do vzdálenosti až 6 kilometrů. I když podle zpráv z Ruska měl být v roce 2020 otestován nový typ střel s dosahem prodlouženým na 10 kilometrů. Rakety se mohou odpalovat jednotlivě nebo v salvě za asi 12 sekund. Ta dokáže pokrýt území 40 tisíc metrů čtverečních.

iZdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA

Raketomet je umístěn na podvozku tanku T-72. Toto uspořádání bylo zvoleno již u starší varianty TOS-1, která měla dostřel jen 3 kilometry. Raketomet se tedy potřeboval přiblížit k nepřátelským zákopům a mohl být vystaven palbě. Tankový podvozek ale proti většině zbraní tříčlennou posádku dokázal ochránit. Nevýhodou je, že na místo určení je nutné raketomet přepravovat na návěsu. I když existuje i nová varianta TOS-2, která je umísťována na nákladní automobily.

Poprvé byly tyto raketomety nasazeny Sovětským svazem v Afghánistánu. Pak byly použity za války v Čečensku nebo v bojích v Sýrii. Zde se ukázaly velmi zničující hlavně v okamžiku, kdy se s nimi střílelo do obytné zástavby. Tehdy se účinek zbraně ještě násobí, ale kromě vojáků může snadno zabít i civilisty. Nejedná se totiž o žádnou mimořádně přesnou zbraň. Nasazován bývá i proti tvrdé obraně na Ukrajině. Její armáda dokázala několik těchto systémů i zajmout.

Jaký je váš názor na termobarické zbraně?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Červená řepa podpoří zdraví srdce, jater, ledvin i střev
Události247.cz
Události247.cz
Inspekce našla v supermarketu Albert myší trus a kontaminované potraviny
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rychlost produkce hypersonických raket Kinžal je žalostně nízká, a ke všemu je americký Patriot „ztrapnil“, jak nejlépe mohl
adbz.cz
adbz.cz
Popraskané špičky bot se dají zachránit. Díky žehličce budou opět jako nové