Vrátíte se do chladného bytu a zapnete radiátor na 5? To je chyba. Je lepší pustit ho na střední stupeň a vyčkat

Je topná sezóna, a přesto je v některých bytech stále zima. Vaše radiátory nejsou vůbec teplé, ale nemusí to být nutně poruchou. Stačí jen zjistit, jak funguje regulace teploty.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Díky termostatické hlavici dosahuje zdroj tepla v místnosti nižší nebo vyšší teploty, a to podle toho, jak ji nastavíte. Topný výkon je ovlivněn teplotním rozdílem mezi místností a povrchem radiátoru. Pokud náhle otevřete okna dokořán, abyste místnost vyvětrali, proudí dovnitř studený vzduch. Z tohoto důvodu se automaticky zapne silnější topení. Málokdo si to uvědomuje, ale náhlé změny teploty v místnosti ovlivňují otevírání nebo zavírání ventilu v radiátoru.

Správná funkce termostatu je klíčová

V první řadě dbejte na správnou funkci radiátorového termostatu. Ten vyžaduje volný prostor, takže ho rozhodně nezakrývejte nábytkem, závěsy, mokrým prádlem atp. Často se setkáváte při nastavování s ikonami, jako je hvězda či sněhová vločka. Lidé se někdy domnívají, že je v této fázi topení vypnuté, což není pravda. Tento režim nastavte, pokud se chcete chránit před zamrznutím. V praxi to znamená, že ohřívač bude fungovat tak, že teplota v místnosti neklesne pod 5 °C. Dále se běžně setkáte s čárkami namalovanými mezi čísly. Ty usnadňují nastavení střední teploty.

Po dlouhém dni v chladném bytě

Nejčastější chybou, kterou lidé dělají, je nastavování na maximální výkon. Místo toho stačí nastavit hlavici na stupeň střední teploty a počkat, až se místnost zahřeje na přibližně 21 stupňů. Pak budete mít komfortní úroveň tepla, protože při dosažení této teploty se topení vypne. Jinak při otočení hlavice na úroveň 5, což je maximum, vytopí místnost až na 30 stupňů, což způsobí přehřívání.

iZdroj fotografie: Unsplash

Proč termostat nefunguje, jak má?

Pokud je poloha termostatické hlavice svislá, okamžitě zavolejte odborníka, který jej opraví. Toto špatné nastavení totiž narušuje správnou funkci. Správná instalace hlavice vyžaduje, aby byla v rovině. Dalšími problémy jsou větší místnosti, kde je daleko lepší instalovat několik malých radiátorů než jeden velký. Usnadní to správné měření teploty a rovnoměrné vytápění. Při špatném vytápění je také doporučeno nainstalovat dálkové teplotní čidlo připojené k hlavnímu termostatu.

Na kolik stupňů nastavujete topení vy?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články