Tisíce korun pro každého Čecha, který má doma PET lahve. Nárok na odměnu má každý, i vy

Máte doma PET lahve? Pak možná již brzy budete mít nárok na odměnu. Podívejte se, zda se to týká i vás.

i Zdroj fotografie: Deavmi / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Většina lidí si kupuje nápoje v plastových lahvích a následně odpovědně likviduje tyto obaly na místa určených pro plasty. Ministerstvo životního prostředí se nyní snaží podpořit tuto praxi a plánuje zavést systém zálohování PET lahví a hliníkových plechovek od roku 2025.

Inovace v likvidaci plastových láhvích

Tuto inovaci jako první v Česku zahájily obchodní řetězce Kaufland a Lidl, které umožňují zákazníkům vrátit PET lahve a plechovky v několika svých prodejnách v Česku a obdržet za ně slevové kupóny. I k e-shopu Rohlík se nyní připojil k tomuto trendu.

Životní prostředí

Experti tvrdí, že zavedení zálohového systému by mohlo snížit negativní dopady nápojových obalů na životní prostředí až o 30 %. Zálohované obaly by se měly týkat lahví o objemu od desetiny litru do tří litrů s pravděpodobnou zálohou čtyři koruny.

Víčka připevněné k láhvím

V souvislosti s PET lahvemi došlo letos k významné změně v Česku, kdy výrobci začali uvádět nápoje s víčky, která jsou u lahve upevněna a lze je odklopit. Od příštího roku bude toto opatření povinné podle evropského práva.

iZdroj fotografie: Depositephotos

Kterých láhví se novinka týká?

Navrhovaná novela by se neměla týkat pouze klasických velkých PET lahví a plechovek. Opatření by mělo zahrnovat i všechny obaly od alkoholických nápojů s obsahem alkoholu 15 %, pokud jsou nepoškozené. Naopak nebudou zahrnuty obaly od mléčných výrobků, silného alkoholu a drogistického zboží.

Letáky vyrobené z plastu

Podle chystané novely by se za obaly měly považovat i reklamní letáky. Podle resortu životního prostředí tvoří letáky 14 % obsahu v tříděném papírovém odpadu. Názory na tuto část novely jsou však rozporuplné, někteří lidé argumentují, že preferují mobilní aplikace s akcemi a letáky jsou spíše pro seniory.

Přivítáte tuto novelu v likvidaci v plastových láhvích?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články