EU: Většina lidí přijde o svůj telefon. Tohle se týká většiny Čechů

Vypadá to, že v blízké budoucnosti budou mít mobilní telefony opět vyměnitelné baterie. Přišla s tím Evropská unie, důvod je překvapivý.

i Zdroj fotografie: Dmitry G / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Evropská unie (EU) nedávno schválila novou směrnici, která nařizuje výrobcům mobilních telefonů a jiných elektronických zařízení nabídnout uživatelům možnost samostatné výměny baterie. Tato směrnice byla diskutována již v červnu tohoto roku, ale nyní byla schválena Evropskou radou a Evropským parlamentem. Nařízení, které začne platit od roku 2027, se týká všech elektronických zařízení s dobíjecím akumulátorem, včetně mobilních telefonů, tabletů, přenosných počítačů a elektromobilů. 

Uhlíková stopa

Cílem tohoto nařízení je snížit uhlíkovou stopu a emise v ovzduší a usnadnit recyklaci baterií. EU doufá, že to pomůže omezit elektronický odpad a náročnou výrobu nových baterií. Teresa Ribera, španělská ministryně ekologie a životního prostředí, uvedla: „Baterie jsou klíčem k procesu dekarbonizace a k přechodu EU na bezemisní druhy dopravy. Současné vyřazené baterie obsahují mnoho cenných zdrojů a my musíme být schopni tyto důležité suroviny opětovně využít, místo abychom se spoléhali na dodávky ze zemí třetího světa. Nová regulace podpoří konkurenceschopnost evropského průmyslu a zajistí, že nové baterie budou udržitelné a přispějí k ekologickému přechodu.“ 

To znamená, že telefon s nevyměnitelnou baterií, pokud takový máte, si už nikdy nekoupíte.

Co bude dál

Zatím výrobci mobilních telefonů nereagovali na toto nařízení, a není jasné, jak to ovlivní současný trh s chytrými telefony. Moderní smartphony, jako Samsung, Apple a Xiaomi, budou muset umožnit uživatelům vyměnit baterie, aby mohly být prodávány v zemích EU. To může znamenat změny v konstrukci telefonů, které jsou nyní často navrhovány tak, aby baterii nebylo možné jednoduše vyjmout. Avšak vzhledem k tomuto nařízení se zdá, že éra mobilních telefonů s vyměnitelnými bateriemi se může vrátit.

Zdroj: Consilium
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články