Máte telefon s Androidem? Majitel takového telefonu, který si nedá pozor, zaplatí 75 000 Kč

Každý telefon a tablet s operačním systémem Android je v ohrožení. Hackeři nakazili oblíbené aplikace nebezpečným virem, díky kterému získají kontrolu nad vaším zařízením.

telefonní číslo i Zdroj fotografie: Marielle Velander / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Znovu došlo k incidentu, kdy se stal chytrý telefon s Androidem obětí hackerů a kyberzločinců. Ti tentokrát využili drobného bezpečnostního nedostatku, který odhalili v obchodě Google Play a infikovali oblíbené aplikace nebezpečným virem. K čemu tím získali přístup a na co si dát pozor?

Telefon vám ovládnou hackeři

Podle zprávy z Microsoftu čelí téměř každý telefon s operačním systémem Android vážné hrozbě. Kybernetičtí zločinci nakazili několik aplikací nebezpečným virem, díky kterému můžou získat kontrolu nad vaším zařízením. Cílem se staly aplikace, které měly velký počet stažení a v některých regionech byly dokonce v telefonech a tabletech předinstalovány. Tím byl zaručen úspěch jejich útoku. Útočníci tak získali přístup ke všem datům v napadeném zařízení a dokonce ho mohli i vzdáleně ovládat.

Závažné ohrožení

Pracovníky Microsoftu i Googlu překvapila závažnost tohoto útoku. Hackeři úspěšně odhalili zranitelné místo v zabezpeční oficiálního obchodu Google Play, díky kterému došlo k ohrožení bezpečnosti velkého množství uživatelů. Útočníci tak mohou zneužít vaše údaje a ovládat vaše zařízení bez vašeho vědomí.

iZdroj fotografie: Jason Howie / Creative Commons / CC BY-SA

Virus, který skrze infikované aplikace dostali do vašeho zařízení, jim umožňuje manipulaci Bluetooth či Wi-Fi připojení. Zvlášť nebezpečné je, že mohou ovládat i NFC, pokud ho váš telefon podporuje. Dále mají přístup k vaší aktuální poloze, foťáku i mikrofonu a mohou je vzdáleně ovládat. Můžou ve vašem zařízení provádět různé změny, včetně instalací nechtěných aplikací či změny v nastavení telefonu.

Google nás má chránit

Otázkou zůstává, jak se zložincům vůbec povedlo obelstít zabezpečení Googlu. Společnost podnikla okamžité kroky k napravení vzniklé situace hned, jakmile obdržela tuto děsivou zprávu. Je zjevné, že spousta uživatelů ztratí důvěru v poskytované služby a zabezpeční obchodu Google Play. Přesto je stále stahování aplikací z tohoto oficiálního obchodu tou nejbezpečnější variantou. U aplikací, které bychom stáhli z neoficiálních webů, je riziko nakažení virem mnohem vyšší. Přesto buďte při stažení nové aplikace obezřetní a vždy si pročítejte recenze jiných uživatelů, které vás mohou před případným rizikem varovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články