Varování: Jaroslav (79) zvedl tento telefonát a přišel o 3 000 000 Kč. Brzy se to může stát i vám

Jednou zvedl telefon a o pár minut přišel o 3 000 000 Kč. Policie varuje před novým podvodem, který vás může připravit o všechny úspory.

České peníze - bankovka o hodnotě 500 Kč i Zdroj fotografie: Laborec / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jednou zvedl telefon a o pár minut přišel o 3 000 000 Kč. V poslední době se na českém území výrazně zvyšuje počet internetových podvodů. Policie nedávno oznámila další případ, kdy byl staršího muž telefonicky oklamán a připraven o několik milionů korun. 

Zvedl telefon, přišel o miliony

Podvodník získal peníze od důchodce tím, že se přes telefon vydával za investičního poradce a sliboval, že pomůže mu zhodnotit jeho finanční prostředky. To vše se odehrálo přes telefon. Starší muž byl kontaktován telefonicky a důvěřivě sdělil svou finanční situaci. Podvodník pak využil situace a přiměl ho nainstalovat program Anydesk, který umožňuje vzdálený přístup k počítači. Poté provedl finanční transakce z účtu důchodce za účelem údajného investování. Všechny platby potvrdil starší muž přes aplikaci v telefonu. Podvod způsobil škodu přesahující 3 miliony korun, ale detaily převodu a doba, za kterou došlo k odcizení peněz, nejsou zatím známy.

Policie doporučuje obezřetnost

Policie varuje veřejnost před podobnými podvodnými praktikami a vyzývá k obezřetnosti při sdílení osobních údajů a finančních informací. Dopadený podvodník může čelit až osmiletému trestu odnětí svobody. Aby se lidé chránili před podvody, je důležité neposkytovat osobní údaje ani platby žádným neznámým osobám po telefonu. Dále by neměli posílat fotografie osobních dokladů, bankovní karty ani bankovní autorizační kódy. Pokud je podezření na vzdálený přístup k počítači, je vhodné se nepřihlašovat do internetového bankovnictví ani neposkytovat další citlivé informace.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články