Rusko se našich nových tanků od Německa nebojí, protože jsou z 90. let. Je fakt, že naší šanci na obranu nijak nezvýší

Česká armáda zavádí do výzbroje tanky Leopard 2, protože je dostane z Německa zdarma. Ale především plánuje koupit jejich nejnovější verzi.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Česká armáda dostala na konci prosince první tank Leopard 2 a dalších 13 by jich měla ještě zdarma z Německa obdržet spolu a jedním tahačem tanků. Jde o dar za to, že Česko ze svých skladů poslalo tanky T-72 Ukrajině. Otázkou samozřejmě je, jak se tento dar může vyplatit, protože na východ údajně putovalo již kolem 70 strojů. Verze Leopard 2A4, což je přesný typ darovaných obrněnců, nepatří již k nejmodernějším.

Leopard 2A4 je o něco mladší

Na první pohled si české armáda jakoby moc nepolepší. Tanky T-72 začaly být v tehdejším Sovětském svazu zaváděny do výzbroje s roce 1973, tanky Leopard 2 jsou o něco mladší, ve výzbroji se objevily v roce 1979. Verze A4 je ale ještě mladší, protože se vyráběla v letech 1985 až 1992, takže se dá říci, že tankový park přeci jen o něco omladí, ale samozřejmě platí, že ne výrazně. Tanky Leopard 2A4 navíc řada zemí z výzbroje vyřazuje, vyřadila nebo modernizovala na verze pokročilejší.

Na první pohled se nemusí zdát lepší ani zbraň, protože německé Leopard 2A4 mají dělo ráže 120 milimetrů a délce hlavně 44 ráží, modernější děla mají délku 55 ráží, ale tanky T-72 disponují kanonem ráže 125 milimetrů. Ovšem zdání přestane klamat v okamžiku, kdy zjistíte, že dělo německého tanku je zcela shodné s tím, jakým americké M1A1 Abrams ve válce v zálivu zmasakrovaly irácké tanky včetně typů T-72 a ty jim naopak nebyly schopné téměř ublížit.

iZdroj fotografie: Friedrich Böhringer / Creative Commons / CC BY-SA

I Leopard 2 byl postavený tak, aby v čelní části vydržel střelbu z jakéhokoli sovětského tanku v 80. letech, takže i nemodernizovaných T-72. Je pravda že modernizované typy mohou mít novější typ děla, třeba takový jaký je na T-90M, které využívají nové druhy munice a pancíř by už nejspíše prorazily. Leopard 2 je sice výrazně větší a těžší, ale také rychlejší než T-72. Nevýhodou může být hmotnost při jeho přepravě nebo překonávání mostů.

Starší Leopardy 2 tanky T-72 převyšují

Tanky Leopard 2 mají oproti nemodernizovaným T-72 několik dalších výhod, například skvělý stabilizátor, lepší řízení palby a lepší systémy nočního vidění. Mají i propracovanější uložení munice, při zásahu tanku většinou neexploduje a když, ne do prostoru osádky jako u tanku T-72. Obecně se dá tedy říci, že i přes tvrzení hlavně ruských expertů je i starší Leopard 2 lepší než T-72 a i když jich bude méně, mohou být pro českou armádu přínosem.

Hlavní chyba v kritice jejich zavedení je však nepochopení úlohy Leopard 2A4 v české armádě. Nemají sloužit k boji, ale hlavně v výcviku osádek na tanky typu Leopard 2. Česká armáda avizovala, že by si ráda koupila asi 50 nových tanku Leopard 2 pravděpodobně nejnovější verze A7+. V tomto případě jde o zcela jiné stroje, s lepším dělem značně zvýšenou ochranou a řadou dalších vylepšeních navržených tak, by se tank mohly postavit i ruským T-14 Armata, což jsou ale stroje existující jen v prototypech.

Jak hodnotíte nápad přejít na tanky Leopard 2?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu