Rusko se našich nových tanků od Německa nebojí, protože jsou z 90. let. Je fakt, že naší šanci na obranu nijak nezvýší

Česká armáda zavádí do výzbroje tanky Leopard 2, protože je dostane z Německa zdarma. Ale především plánuje koupit jejich nejnovější verzi.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Česká armáda dostala na konci prosince první tank Leopard 2 a dalších 13 by jich měla ještě zdarma z Německa obdržet spolu a jedním tahačem tanků. Jde o dar za to, že Česko ze svých skladů poslalo tanky T-72 Ukrajině. Otázkou samozřejmě je, jak se tento dar může vyplatit, protože na východ údajně putovalo již kolem 70 strojů. Verze Leopard 2A4, což je přesný typ darovaných obrněnců, nepatří již k nejmodernějším.

Leopard 2A4 je o něco mladší

Na první pohled si české armáda jakoby moc nepolepší. Tanky T-72 začaly být v tehdejším Sovětském svazu zaváděny do výzbroje s roce 1973, tanky Leopard 2 jsou o něco mladší, ve výzbroji se objevily v roce 1979. Verze A4 je ale ještě mladší, protože se vyráběla v letech 1985 až 1992, takže se dá říci, že tankový park přeci jen o něco omladí, ale samozřejmě platí, že ne výrazně. Tanky Leopard 2A4 navíc řada zemí z výzbroje vyřazuje, vyřadila nebo modernizovala na verze pokročilejší.

Na první pohled se nemusí zdát lepší ani zbraň, protože německé Leopard 2A4 mají dělo ráže 120 milimetrů a délce hlavně 44 ráží, modernější děla mají délku 55 ráží, ale tanky T-72 disponují kanonem ráže 125 milimetrů. Ovšem zdání přestane klamat v okamžiku, kdy zjistíte, že dělo německého tanku je zcela shodné s tím, jakým americké M1A1 Abrams ve válce v zálivu zmasakrovaly irácké tanky včetně typů T-72 a ty jim naopak nebyly schopné téměř ublížit.

iZdroj fotografie: Friedrich Böhringer / Creative Commons / CC BY-SA

I Leopard 2 byl postavený tak, aby v čelní části vydržel střelbu z jakéhokoli sovětského tanku v 80. letech, takže i nemodernizovaných T-72. Je pravda že modernizované typy mohou mít novější typ děla, třeba takový jaký je na T-90M, které využívají nové druhy munice a pancíř by už nejspíše prorazily. Leopard 2 je sice výrazně větší a těžší, ale také rychlejší než T-72. Nevýhodou může být hmotnost při jeho přepravě nebo překonávání mostů.

Starší Leopardy 2 tanky T-72 převyšují

Tanky Leopard 2 mají oproti nemodernizovaným T-72 několik dalších výhod, například skvělý stabilizátor, lepší řízení palby a lepší systémy nočního vidění. Mají i propracovanější uložení munice, při zásahu tanku většinou neexploduje a když, ne do prostoru osádky jako u tanku T-72. Obecně se dá tedy říci, že i přes tvrzení hlavně ruských expertů je i starší Leopard 2 lepší než T-72 a i když jich bude méně, mohou být pro českou armádu přínosem.

Hlavní chyba v kritice jejich zavedení je však nepochopení úlohy Leopard 2A4 v české armádě. Nemají sloužit k boji, ale hlavně v výcviku osádek na tanky typu Leopard 2. Česká armáda avizovala, že by si ráda koupila asi 50 nových tanku Leopard 2 pravděpodobně nejnovější verze A7+. V tomto případě jde o zcela jiné stroje, s lepším dělem značně zvýšenou ochranou a řadou dalších vylepšeních navržených tak, by se tank mohly postavit i ruským T-14 Armata, což jsou ale stroje existující jen v prototypech.

Jak hodnotíte nápad přejít na tanky Leopard 2?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články