60 let staré tanky T-62 bojují na Ukrajině. Své doby šlo o špičkové stroje, dnes je to skoro bezvýznamný „šrot“

Kvalitní tank potřebuje silné dělo schopné poradit si s nepřítelem, dobrý zaměřovací systém a pancíř, který je schopen ochránit posádku.

i Zdroj fotografie: Muzeum národní vojenské historie / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když v roce 1968 začala invaze Sovětských vojsk do Československa, jely v čele kolon tanky T-62. V té době se jednalo o kvalitní zbraně se silným dělem. V současné době jsou ale tyto stroje beznadějně zastaralé a nejsou schopné se proti modernějším tankům prosadit. Přesto jsou ale nasazované. A to nejen v konfliktech, jako je ten v Sýrii. Ruská armáda musela tyto stařičké stroje vytáhnout ze skladů, aby zalátala ztráty, které má ve válce na Ukrajině.

Tank s velmi silným dělem

Sovětský svaz měl v 50. letech tank T-55. Jeho výzbrojí bylo dělo ráže 100 milimetrů, které ale nebylo schopné si poradit se stále silnějším pancířem na západě vyráběných strojů. Ovšem tank nebyl vhodný k tomu, aby se na něj namontovala silnější zbraň, proto se konstruktéři pustili do konstrukce nového. Jeho zbraní se stalo dělo s hladkým vývrtem, první takto použité, ráže 115 milimetrů. To dokázalo odpalovat i silnou protitankovou munici typu APFSDS, což z něho činilo velmi nebezpečnou zbraň. Do výzbroje začal být stroj zaváděn v roce 1961.

Konstrukce tanku je typicky sovětská, vycházely z ní i pozdější typy obrněnců. Stroj má ale ještě čtyřčlennou posádku, jejímž členem je i nabíječ, protože tento tank ještě neměl automatické nabíjení typické v dalších letech. Uvnitř si vezl zásobu 40 granátů pro hlavní dělo, z nichž 4 bývaly uloženy přímo ve věži. Dále měl nainstalovaný koaxiální kulomet ráže 7,62 milimetrů a mnoho strojů je vybaveno i těžkým protiletadlovým kulometem umístěným na věži.

V 80. letech dostaly další pancíř

Stroj je 9,34 metru dlouhý a 3,3 metru široký. Jeho výška je pouhých 2,4 metru, což mělo snížit možnost jeho zásahu. V přední části má tank o 5 až 15 procent silnější pancíř než jeho předchůdce T-55. V 80. letech bylo při modernizacích jeho pancéřování navýšeno. U verze M je v přední části věže přidán štít, díky kterému lze tyto modernizované tanky rozeznat. Zesílen byl pancíř i na jiných místech. Tank navíc dostal lepší řízení palby, nový zaměřovač a další vylepšení.

iZdroj fotografie: Uživatel Jno / Creative Commons / CC BY-SA

T-62 je vybaven dieselovým motorem, který je mu schopen na silnici udělit rychlost až 50 kilometrů v hodině. Dojezd tanku je 320 kilometrů. Při instalaci dvou přídavných nádrží je možné ho prodloužit na 450 kilometrů. Tank měl i několik nevýhod. Jeho věž se například otáčela pomaleji než u západních strojů a nebylo to možné, když měl řidič otevřený poklop. I elevace děla je příliš malá. Na dlouhou vzdálenost bylo méně přesné než západní zbraně. Poslední nevýhodou byla cena, která byla dvojnásobná oproti T-55.

Přesto byl tank nasazen v mnoha konfliktech. Sovětský svaz tanky použil nejen k invazi do Československa, ale i v Afghánistánu. Stroje dodal i do arabských zemí, které je využily při Jomkipurské válce. Ukořistěné stroje používal i Izrael. V roce 1991 se tanky v Iráku ukázaly slabé proti americkým Abrams. Nyní je Rusko nasadilo na Ukrajině. Nejprve v roli statické obrany, ale čím dál častěji jinak. Na tanky měla být instalována dynamická ochrana, ale ne na všech záběrech je na strojích zachycena.

Proč musí Rusko používat staré T-62?

Zdroj: Turonzamin
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články