Celosvětově oblíbená aplikace hlásí změnu: Kdo se nepřizpůsobí, už se do ní nikdy nepřihlásí

Vývojáři WhatsApp pracují na novém způsobu zabezpečení své androidové aplikace, který má chránit účty uživatelů.

Aplikace na telefonu i Zdroj fotografie: Juliescribbles / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Tento nový způsob přihlašování, zvaný „passkeys“ neboli ověřovací klíče, umožní uživatelům přístup k WhatsAppu na různých propojených zařízeních. Místo tradičního hesla bude možné použít jiné metody ověření, jako je kód PIN, rozpoznání obličeje nebo otisk prstu. Ověřovací klíče jsou považovány za bezpečnou metodu autentizace. Tato nová funkce je zatím k dispozici pro androidovou verzi WhatsApp a bude zaváděna postupně. 

Nová funkce

Uživatelé, kteří aktivují tuto funkci, ji najdou v nastavení aplikace pod položkou „Účet.“ Zatím není jasné, zda podobná funkce bude dostupná také v iOS verzi WhatsApp. Kromě WhatsAppu také Amazon pracuje na zavedení ověřovacích klíčů pro ochranu účtů při online nákupech. Passkeys jsou autentizační metodou, která byla poprvé představena společností Apple v červnu 2022 a nyní ji přejímají i další společnosti, včetně WhatsApp a Amazon. 

Whatsapp iZdroj fotografie: Depositphotos

Změna

Jedná se o standardní metodu autentizace, podporovanou technologickými giganty jako Apple, Google a Microsoft, stejně jako organizacemi World Wide Web konsorcium a aliancí FIDO. Přidáním ověřovacích klíčů do aplikací se zvyšuje bezpečnost uživatelských účtů a snižuje se riziko útoků, protože útočníci by potřebovali fyzický přístup k zařízení, aby získali přístup. Tato technologie odstraňuje závislost na tradičních uživatelských jménech a heslech, která mohou být zranitelná vůči různým hrozbám, včetně phishingu.

Zdroj: Twitter, Consent
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články