Stává se vám, že při dotyku určité věci či člověka dostanete slabý elektrický šok? Důvod tohoto jevu je jednoduší, než si myslíte

Lidské tělo skrývá mnoha tajemství a úžasná překvapení. Jedním z nich je také schopnost generovat malá množství elektřiny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stalo se vám někdy, že jste dostali elektrickou ránu, když jste se dotkli dalšího člověka? Možná vás pak napadlo, jak tohle funguje a kdy se takový jev může projevit. V první řadě je třeba si uvědomit základní věc, tedy že všechno se skládá z atomů a naše tělo není rozhodně výjimkou. Atomy mají náboj, který je buď pozitivní, negativní nebo neutrální. Atomy samotné se skládají z protonů, elektronů a neutronů.

Neutralita, pozitivita a ta třetí

Celkově vzato pak atomy mají tendenci zachovávat si poměrně stabilitu, pokud jde o tři typy nabitých částic. Na druhé straně elektrony mají mnohem neklidnější povahu a neustále cestují z místa na místo. Což znamená, že je při běžných činnostech nabíráme například na svoje oblečení a při dalších kontaktech je zase pouštíme dál. A právě tyto převody částic jsou odpovědné za občasné výboje elektřiny, která není nic jiného než jejich projev.

iZdroj fotografie: Pixabay

Říká se tomu také statická elektřina a dochází k ní v momentě, kdy se hladiny energií potřebují vyrovnat. Klasickým příkladem je třeba dítě v parku, které sjede po plastové skluzavce. Obecně při kontaktech s plasty můžete zažít pocit mravenčení a máte pocit, že kolem vašich rukou něco je. Dítě v parku se třením látky šatů o plast skluzavky nabije elektrony. Když mu pak maminka podá míč na hraní a jejich ruce se dotknou, dojde k výboji.

A vždycky, když mám svetr

Některé konkrétní materiály nám rády elektrony nabírají, zatímco jiné spíš vysílají „jiskry“. Největšími vodiči elektřiny jsou samozřejmě kovy. Pokud jde o šaty, vedou umělá vlákna jako třeba polyester. Jejich vodivost je sice mnohem menší, ale stejně jsou takového převodu schopna. A toto umělé vlákno je dodnes hojně používáno při výrobě nábytku či oblečení – například ve svetrech a obecně v tom, co nás má v zimě zahřát.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud se chcete statické elektřiny vyvarovat, existuje několik způsobů. Vyhněte se gumovým podrážkám a vlhčete si kůži, například krémem. Statická elektřina má ráda suché a studené prostředí. Preferujte oblečení z bavlny, umělá vlákna vás mohou „praštit“ kdykoli si je oblečete. Dotýkejte se pravidelně kovových věcí, které vás budou průběžně zbavovat nerovnováhy, místo abyste zažili jeden silnější náboj jednou za čas.

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články