Stát se rozhodl lidem rozdat peníze, stačí splnit jedinou podmínku. Máte na ně nárok i vy?

Pokud máte pár minut času, můžete během chvilky získat nějaké peníze navíc od státu. Stačí pro to udělat pouze jedinou věc.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Na účtech podnikatelů a firem se nachází celkový přeplatek ve výši 635 milionů korun, který vznikl v důsledku uhrazených záloh na silniční daň. Tyto zálohy byly během roku 2022 zrušeny a Finanční správa nyní upozorňuje podnikatele, aby prověřili stav svých daňových účtů. V případě přeplatku mají možnost požádat o jeho vrácení nebo převedení na jinou daň. 

Silniční daň

Od roku 2022 byla silniční daň zrušena u osobních automobilů, autobusů a nákladních aut do 12 tun. Tato opatření byla součástí balíčku, jehož cílem bylo bojovat proti vysokým cenám pohonných hmot. Zrušení daně platí retroaktivně od začátku roku 2022. Zároveň novela zákona zrušila povinnost platit zálohy na silniční daň pro všechny poplatníky. Mnoho přeplatků na silniční dani vzniklo úhradou záloh u osobních vozidel po 1. lednu 2022, i když tato povinnost již neplatila.

Jak to funguje

Pro žadatele o vrácení přeplatku platí lhůta 30 dnů od doručení krátké žádosti, kterou mohou podat na svůj finanční úřad. V případě nejistoty ohledně přeplatku na silniční dani se doporučuje ověřit informace v daňové informační schránce na portálu Moje daně. Generální ředitelka finanční správy Simona Hornochová vysvětluje, že žádost o vrácení přeplatku lze snadno vyplnit ve webové aplikaci a doručit na finanční úřad datovou schránkou. Kromě toho může poplatník informace o přeplatku získat také u místně příslušného finančního úřadu. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak přeplatek získat

Pokud vznikl přeplatek, doporučuje se požádat finanční úřad o jeho použití na úhradu jiné daně nebo o jeho vrácení. Online žádost o vrácení přeplatku je k dispozici na internetových stránkách finanční správy. Bez iniciativy poplatníka nebo využití přeplatku na úhradu nedoplatku na jiné dani se po šesti letech stává přeplatek příjmem státu. Proto, pokud se vás týká, zažádejte si o něj co nejdříve.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Petr Šindelář

Zobrazit další články